AVAB va prelua de la APAPS atribuţiile legate de verificarea modului în care sunt respectate de către cumpărător obligaţiile asumate prin contractul de privatzare, a declarat, ieri, la Drobeta Turnu-Severin, premierul Adrian Năstase. El a precizat că, prin comasarea APAPS cu AVAB, o parte din societăţile care nu au fost încă vândute vor fi transferate în subordinea Ministerului Economiei şi Comerţului, iar altele la alte ministere, în funcţie de specificul şi domeniul de activitate. "Vom avea nişte probleme în ceea ce priveşte societăţile care trebuie reprivatizate, din cauza neîndeplinirii clauzelor contractuale. Multe din privatizările anterioare au fost făcute absolut aiurea, iar statul a redevenit proprietar şi trebuie să reia aceste proceduri. E un proces comparabil cu piatra pe care Sisif o tot urcă pe munte", a spus Năstase. Premierul a afirmat că Executivul va identifica cea mai bună soluţie pentru rezolvarea acestor probleme. Potrivit unor surse din APAPS, transferul efectiv al documentelor şi personalului care va fi acceptat de AVAB nu se va realiza mai devreme de o lună. După preluarea portofoliului post-privatizare, AVAB ar putea să-şi schimbe denumirea. Instituţia formată prin comasarea celor două autorităţi va ieşi de sub coordonarea Autorităţii Naţionale de Control şi va fi subordonată direct primului ministru. În şedinţa de Guvern de joi ar putea fi discutat proiectul de act normativ care va asigura cadrul legal pentru preluarea APAPS.