Ziua naţională a contabilului român
Pentru prima dată la Oradea
Miercuri, 21 septembrie, s-a sărbătorit, la Oradea, pentru prima dată, Ziua naţională a contabilului român. În cadrul manifestării, care a avut loc la Teatrul "Arcadia" şi a fost organizată de Filiala Bihor a Corpului Experţilor Contabili şi Contabili Autorizaţi, s-au dezbătut probleme curente şi de perspectivă ale profesiunii contabile în România, insistându-se pe cadrul legal şi modul în care acesta poate fi perfecţionat, precum şi pe armonizarea şi convergenţa standardelor româneşti de contabilitate cu normele europene în domeniu. Provocările profesiei în viitoarea economie digitală, noile responsabilităţi care vor trebui asumate de experţii contabili şi contabilii autorizaţi, precum şi desfăşurarea activităţii acestora la cotele unui înalt profesionalism au constituit alte puncte de pe ordinea de zi a ineditei manifestări, care, cu siguranţă, va deveni o tradiţie în fiecare toamnă.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.