Atleţii săritori şi cei aruncători orădeni au concurat la finele săptămânii trecute, la primul Grand Prix atletic desfăşurat în aer liber, întrecere rezervată categoriilor de seniori, tineret şi juniori I, găzduită de Complexul Lia Manoliu din Capitală. Prestaţia sportivilor orădeni a fost şi de această dată remarcabilă, aceştia reuşind să obţină mai multe clasări pe podium. Dintre atleţii legitimaţi la CSŞ-LPS-CSU Oradea şi pregătiţi de antrenorii Mariana şi Virgil Preda s-au remarcat următorii: Ion Vasile s-a clasat pe locul trei la săritura în înălţime seniori, cu 2,08 m, Nagy Norbert reuşind să ocupe locul cinci la seniori şi cel secund la juniori (1,98 m) în cadrul aceleaşi probe. Borsi Imre a terminat pe locul III la săritura în lungime seniori, rezultatul de 7,10 m, aducându-i victoria finală în concursul juniorilor. La aceeaşi probă, Cornelia Deiac s-a clasat pe locul şase la senioare şi locul I la junioare, cu un rezultat de 6,02 m. Tot pe locul şase la seniori a terminat şi Somlyai Barnab?s, la triplusalt, rezultatul de 14,70 m, asigurându-i şi un loc III la juniori. Atleţii aruncători legitimaţi la CS Crişul şi pregătiţi de antrenorii Livia şi Albert M?hes s-au evidenţiat prin rezultatele obţinute de Szasz Reka - locul I, la disc junioare şi locul II la tineret cu un rezultat de 40,44 m, respectiv locul II la tineret (13,59 m) la aruncarea greutăţii. Andrei Ardelean (CSŞ-LPS-Crişul) s-a remarcat la juniori, ocupând locul II la aruncarea discului (45,05 m) şi locul IV la aruncarea greutăţii (14,70 m). La finele acestei săptămâni vor avea loc finalele Campionatului Naţional al liceelor, unde atleţii juniori orădeni au şanse reale de a obţine rezultate bune.