Oksana Grigorieva, care s-a despărţit la începutul lunii aprilie de actorul Mel Gibson, a anunţat că va susţine un concert caritabil la Moscova, în sprijinul copiilor afectaţi de radiaţiile generate de explozia nucleară de la Cernobâl, din aprilie 1986.

 

Oksana Grigorieva a declarat că acest concert va fi organizat pentru ruşii care dispun de mijloace financiare, iar încasările obţinute vor fi utilizate pentru intervenţiile chirurgicale de care au nevoie copiii născuţi în regiunea afectată de radioactivitate. Oksana Grigorieva le-a spus jurnaliştilor prezenţi că a finanţat deja peste 50 de operaţii pentru copii suferind de afecţiuni cardiace şi leucemie, care s-au născut în Ucraina, Belarus şi Rusia. Oksana Grigorieva şi Mel Gibson s-au despărţit la începutul lunii aprilie, după o relaţie care a durat trei ani. Cei doi s-au pus de acord în privinţa custodiei asupra fiicei lor, Lucia, pe care o vor creşte împreună. Mel Gibson a recunoscut în public că are o relaţie cu Oksana Grigorieva la puţin timp după ce a cerut divorţul, în aprilie 2009, de soţia sa Robyn, după o căsnicie care a durat aproape 30 de ani. Oksana Grigorieva, pianistă şi fost model, şi-a lansat albumul de debut, un material pop, în august 2009.