Mihai Eminescu a fost omagiat, duminică, 15 ianuarie 2006, şi la Vaşcău, unde la sărbătorirea celor a 156 de ani de la naşterea poetului nepereche, sala mică a Casei de Cultură "Vasile Sala" a fost arhiplină, tineri şi vârstnici venind să-l omagieze pe Luceafărul poeziei noastre. Gazda şi organizatoarea evenimentului a fost directoarea Casei de Cultură, dna prof. Victoria Zdrâncă, care i-a avut ca invitaţi pe profesorii de română de la Ştei: Ardelean Gheorghe şi Pirtea Petru, care au evocat viaţa şi opera poetului. În continuare, preşcolarii de la cele două grădiniţe din oraş au recitat poezii din creaţia eminesciană, după care surorile Iovan au cântat muzică folk pe versurile poetului nemuritor. În încheierea manifestării de omagiere toţi cei prezenţi au interpretat celebrele: "Sara pe deal" şi "Mai am un sigur dor".