Dinamo Bucureşti - Lazio Roma În această seară, de la ora 22.00, pe Stadionul Naţional din complexul "Lia Manoliu", se va disputa partida retur dintre campioana României, Dinamo Bucureşti, şi formaţia italiană Lazio, contând pentru turul III preliminar al Ligii Campionilor. Formaţia care va obţine calificarea după această dublă manşă va juca în grupele Ligii, iar echipa eliminată va evolua în primul tur al Cupei UEFA. Cotaţi cu şanse minime după tragerea la sorţi, roş-albii urmând să înfrunte pe Lazio, formaţie clasată sezonul trecut pe locul III în Il Calcio, elevii pregătiţi de Mircea Rednic au reuşit o partidă destul de bună în manşa tur, de pe "Olimpico" din Roma, încheind partida cu un 1-1 dătător de speranţe. Este un rezultat bun, care măreşte şansele dinamoviştilor de a accede, în premieră, în grupele celei mai prestigioase competiţii europene intercluburi, acolo unde doar Steaua a mai fost. Dinamo a surprins plăcut în jocul tur şi, cu mai mult curaj şi mai multă încredere în forţele proprii, putea chiar obţine victoria, mai ales când a avut şi superioritate numerică. Dar acel joc a rămas în urmă, urmează jocul retur, decisiv în perspectiva calificării. Gruparea din Ştefan cel Mare se confruntă cu serioase probleme de lot, numeroşi titulari fiind indisponibili pentru partida din această seară. Astfel, vor absenta Moţi, Pulhac, Zicu, Bratu, fotbalişti de bază în lotul campioanei, dar cu siguranţă cei care le vor lua locul vor încerca să le suplinească absenţa printr-o evoluţie cât mai convingătoare, întreaga suflare dinamovistă fiind conştientă că se găseşte în faţa unei şanse unice, care nu trebuie ratată. Pentru a obţine mult dorita calificare, dinamoviştii au nevoie de victorie, la orice scor, sau de o remiză albă, orice alt rezultat trimiţând formaţia italiană în grupele Ligii Campionilor. Partida de diseară va fi transmisă în direct de Antena 1. Celelalte meciuri programate astăzi: Liverpool - Toulouse (în tur, 1-0); Steaua Roşie Belgrad - Glasgow Rangers (0-1); AEK Atena - FC Sevilla (0-2).