Galop de sănătate pentru băimăreni CSM: Marchiş (19 şuturi apărate), Leu (3, din care 2 aruncări de la 7m) - portari; Simeria 2, Liberţ, Rus 6 (2 din 7 m), Apostol 1, Mateaş 5, Almaşi 2 (1), Tăutu 1, Şandru, Gheorghe 4, Boescu 4, Niţă 4, Roman. Antrenori: Sabin Dacău - principal, Adrian Rus - secund. HC Minaur: Viman (18, din care 3 de 7 m), Varro, Ghiulai - portari; Kovacs, Vizbnovski 6 (1), Bondar, Balint 5, Cosma, Varodi 5, Cristian 3, Ghionea 18 (2), Nedelcu, Sabou 7, Mureşan. Antrenori: Lascăr Pană - principal, Ioan Palco - secund. Au arbitrat: Remus Cojocaru, Nicolae Coman (Braşov) Lovituri de la 7 m: 6-5. Transformate: 2-3 Eliminări de 2`: 3-5 Palidele speranţe orădene în obţinerea unui rezultat bun în partida cu băimărenii, contând pentru optimile Cupei României la handbal, au fost spulberate după doar zece minute de joc, timp suficient pentru oaspeţi de a se instala la cârma jocului şi a se distanţa la 5 goluri diferenţă. Acest lucru în pofida faptului că începutul de meci a fost neaşteptat de echilibrat, primul gol aparţinându-le orădenilor prin Daniel Gheroghe, care a deschis scorul după trei minute de joc. Echilibrul s-a rupt însă foarte repede, în ciuda unor parade repetate ale portarului Marchiş, al cărui debut furtunos n-a fost suficient pentru a menţine echipa orădeană în cârţi. Atacurile orădene s-au lovit de barajul bine organizat al apărării oaspeţilor, băimărenii speculând orice indecizie a jucătorilor gazdă, înscriind lejer pe contraatac şi mărindu-şi treptat avantajul pe tabelă. Chiar dacă orădenii şi-au dorit mult să facă o figură frumoasă în faţa propriilor suporteri, acest lucru nu a fost de ajuns, diferenţa de clasă dintre cele două echipe fiind evidentă. Misiunea gazdelor era îngreunată şi de numeroasele accidentări din lot, Liberţ neevoluând nici un minut, iar Simeria şi Gheorghe au jucat refăcuţi doar în proporţie de 75% din potenţialul lor. În timp ce jucătorii orădeni şi-au pierdut încet cu încet şi încrederea în forţele proprii, greşind nepermis de mult în faza de construcţie şi chiar şi în situaţii de unu la unu cu portarul Viman sau din aruncări de la 7 m, băimărenii au marcat cu uşurinţă atât din faze de atac, cât şi pe contraatacuri, încercând chiar să facă spectacol. Chiar dacă a fost menajat în ultimele minute, extrema dreaptă, internaţionalul Valentin Ghionea (19 ani) a fost cel mai bun jucător al partidei şi pericolul numărul unu al gazdelor. El şi-a trecut în cont 18 reuşite, aproape jumătate din numărul golurilor marcate de echipa sa. ?Chiar dacă jucătorii n-au evoluat la potenţialul lor maxim, ne-am atins obiectivul, am marcat peste 40 de goluri?, a spus la finalul jocului, antrenorul băimărean, Lascăr Pană. Text foto: Extrema Vali Ghionea (nr. 15) a fost un adevărat coşmar pentru defensiva gazdelor