Campionatul Mondial de Karate Tradiţional Shotokan-Fudokan, desfăşurat în localitatea italiană Lignano Sabbiadoro, în perioada 25-27 noiembrie, a consemnat, aşa cum era de aşteptat, supremaţia sportivilor români, conduşi de sensei Dan Stuparu, preşedintele Federaţiei Române de Karate Tradiţional. La întrecere au fost prezente 23 de ţări, delegaţia României, din care au făcut parte şi zece karateka orădeni legitimaţi la CS UAMT - Universitatea Agora (antrenor emerit Pavel Vancea), fiind cea mai numeroasă, cu 135 sportivi. Conducătorul clubului orădean Todome, Ujvari Ioan, a fost prezent la eveniment în calitate de arbitru. Competiţia s-a desfăşurat pe mai multe categorii de vârstă, începând de la copii şi până la seniori. Cei zece karateka orădeni, care şi-au câştigat dreptul de participare în urma prestaţiilor foarte bune de la Naţionale, au obţinut succese remarcabile şi la cea mai importantă competiţie mondială din acest an, confirmând, astfel, valoarea şcolii de karate tradiţional din Oradea. Astfel, Alexandra Bara (kata individual, copii III) şi Şandru Brigitta (fukugo feminin, cadeţi) au devenit campioni mondiali, la fel şi echipa de kata juniori I (Raul Tudorică, Bernath Csaba, Mirel Matei), respectiv cea de enbu juniori I (Raul Tudorică, Mirel Matei). Titluri de vicecampioni mondiali au cucerit: Raul Tudorică (kata şi fukugo cadeţi), Bogosi Krisztina (kata, copii II), echipele de enbu mixt juniori I (Şandru Brigitta şi Raul Tudorică) şi copii III (Alaxandra şi Ionel Bara), respectiv cea masculină (Babics Edward şi Ionel Bara). Pe treapta a treia a podiumului au urcat: Raul Tudorică (kumite echipe), Bogosi Krisztina (kumite copii II), Babics Edward (kata, copii III). România a ocupat locul I în clasamentul pe naţiuni, obţinând un total de 125 de medalii (46 de aur, 35 de argint şi 44 de bronz), 69 dintre acestea fiind consmenate la categorii (juniori II, I, tineret şi seniori) care se punctează în clasamentul Agenţiei Naţionale pentru Sport.