CS Crişul Oradea a obţinut 11 medalii la Campionatul Naţional de înot pentru cadeţi (12-14 ani), bilanţ care a propulsat clubul orădean pe locul 6 în clasamentul general din 67 de structuri sportive participante la concursul de la Oradea.

Huszar Ingrid, performera concursului

Majoritatea medaliilor au fost câştigate de Huszár Ingrid şi Mihnea Dăscălescu, ambii pregătiţi de Illes Zsolt şi Georgeta Schier. Performera delegaţiei orădene a fost Huszár Ingrid, care a devenit campioană naţională în probele de 100 m bras, 200 m bras şi 200 m mixt şi s-a clasat pe locul 2 la 50 m liber, 400 m mixt, pe 3 la 100 m liber şi cu ştafeta de 4x100 m mixt. Ingrid s-a mai situat pe locurile 4 la 100 m fluture şi 200 m liber, pe 5 la 100 m spate, 400 m liber şi 800 m liber şi pe 7 la 200 m spate. Componentă a lotului naţional de cadete, Huszar Ingrid va participa la Concursul Ţărilor Central Europene, programat în Ungaria, în luna decembrie.

„Performanţa înseamnă muncă şi perseverenţă”

Mihnea Dăscălescu a fost primul la 100 m bras şi al treilea la 50 m liber, 100 m liber şi 200 m bras. Orădeanul a treminat cursa de 200 metri mixt pe locul 5. „Rezultatele noastre sunt foarte bune, cu contribuţia covârştoare a celor doi lideri de generaţie, Huszár Ingrid şi Mihnea Dăscălescu. În ceea ce-l priveşte pe Mihnea, el ar fi putut şi mai mult. I-aş recomanda să se pregătească ceva mai intens, pentru că impresia mea este că a lăsat-o mai moale în ultima perioadă. Este un copil foarte talentat şi ar fi păcat să se piardă. Performanţa se poate face doar cu multă muncă şi perseverenţă”, a declarat, într-o conferinţă de presă, directorul CS Crişul, Ionel Bungău.

Pe poziţia a treia a încheiat ştafeta de 4x100 m mixt 13 ani feminin, alcătuită de Huszár Ingrid, Francesca Pantea, Kiss Boglárka şi Brigitta Sucigan, ultima fiind şi componentă a lotului naţional de polo junioare.

Restul înotătorilor orădeni angrenaţi în concurs au avut clasări în afara podiumului. Papp Zselyke s-a situat pe locul 5 la 200 m spate, locul 7 la 100 m spate şi 9 la 50 m liber, iar Sebastian Buzlea a terminat pe 8 la 1500 m liber. Ştafeta de 4x100 m liber 13 ani feminin a ocupat locul 4, ştafeta de 4x100 m mixt masculin 12 ani a luat locul 5, iar cea de 4x100 m liber masculin 12 ani s-a clasat pe locul 7.

La concursul început în noul bazin în aer liber, dar continuat din cauza ploii la Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”, au fost prezenţi 413 sportivi.