Partidele disputate joi seara în returul "optimilor" Cupei UEFA au consemnat câteva surprize de proporţii, nume mari ale soccer-ului european spunând adio competiţiei. Astfel, Roma, Barcelona şi Liverpool, echipe favorite la câştigarea trofeului, n-au reuşit să remonteze handicapul din tur, ieşind pe uşa din dos a întrecerii. Meci nerecomandat cardiacilor pe "San Siro", Inter şi Benfica bucurându-se pe rând pentru calificare, aceasta surâzând în final trupei lui Zaccheroni. Şi sferturile se anunţă interesante, Franţa şi Spania continuând lupta cu două echipe. Rezultatele din returul optimilor de finală: AS Roma (Italia) - VILLARREAL (Spania) 2-1 (1-0), în tur 0-2 Au marcat: Emerson `10, Cassano `50 / S. Anderson `66 FC Bruges (Belgia) - BORDEAUX (Franţa) 0-1 (0-0), în tur 1-3 A marcat: / Chamakh `84 PSV EINDHOVEN (Olanda) - AJ Auxerre (Franţa) 3-0 (2-0), în tur 1-1 Au marcat: Kezman `2, `27, Van Bommel `73 Real Mallorca (Spania) - NEWCASTLE (Anglia) 0-3 (0-0), în tur 1-4 Au marcat: / Shearer `46, `89, Bellamy `78 INTERNAZIONALE (Italia) - Benfica (Portugalia) 4-3 (1-1), în tur 0-0 Au marcat: Martins `45+1, `70, Recoba `61, Vieri `64 / Nuno Gomes `36, `68, Tiago `78 OLYMPIQUE MARSEILLE (Franţa) - FC Liverpool (Anglia) 2-1 (1-1), în tur 1-1 Au marcat: Drogba `38 din penalti, Meite `58 / Heskey `15 FC Barcelona (Spania) - CELTIC GLASGOW (Scoţia) 0-0, în tur 0-1 FC VALENCIA (Spania) - Genclerbirligi (Turcia) 2-0 (1-0), în tur 0-1 Au marcat: Mista `64, Vicente `95 (gol de "argint") Echipele scrise cu majuscule au obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei UEFA, care se vor disputa pe 8 aprilie (turul) şi 14 aprilie (returul), după următorul program: Girondins Bordeaux (Franţa) - FC Valencia (Spania) PSV Eindhoven (Olanda) - Newcastle United (Anglia) Olympique Marseille (Franţa) - Internazionale Milano (Italia) Celtic Glasgow (Scoţia) - Villarreal (Spania).