A devenit un fapt obişnuit ca, la fiecare sfârşit de an, să rememorăm cele mai importante evenimente din anul ce se apropie cu paşi mari de final. Şi cum 2004 a fost plin de asemenea momente (Campionatul European de Fotbal din Portugalia, Jocurile Olimpice de Vară de la Atena fiind două puncte de referinţă în cronologia sportivă a anului ce stă să se încheie), vom prezenta în câteva episoade toate evenimentele din sportul bihorean, românesc şi internaţional, desfăşurate de-a lungul anului 2004. August 3 - poloistul orădean Rydzyk Zoltan a părăsit CS Municipal pentru un contract cu echipa italiană Como; 4 - Olimpia Salonta a devenit cea de-a doua reprezentantă a Bihorului în Divizia B, prin cumpărarea locului echipei CSM Medgidia; 6 - cu reuşita providenţialului om de gol, Dănciulescu, roş-albii şi-au parafat calificarea în turul trei al Champions League, dar misiunea dinamoviştilor va fi una imposibilă, sorţii aducându-le drept adversar cea mai celebră echipă engleză, Manchester United; 13 - start în cea de-a XXVIII-a ediţie a Jocurilor Olimpice de Vară de la Atena, prima Olimpiadă a mileniului trei; - Dinamo a pierdut meciul tur cu Manchester United (1-2), dar elevii lui Ioan Andone au dat o replică curajoasă formaţiei engleze, şi cu mai mult noroc, ar fi putut termina neînvinşi jocul; - Cristi Bălaşa, de la Farul, a semnat un contract un contract pe un an cu gruparea orădeană; 14 - Steaua s-a impus la pas în deplasarea de la Belgrad, învingând cu 4-2 pe Zeleznik, în timp ce Oţelul a remizat, acasă, cu Partizan Belgrad, în manşa tur a turului doi preliminar al Cupei UEFA; 16 - Olimpiada de la Atena: primele decepţii pentru România, judoka Alina Dumitru şi sabrerul Mihai Covaliu, doi sportivi cotaţi cu şanse la medalii, au pierdut din primul tur la JO; 17 - Olimpiada de la Atena: olimpicii români continuă să dezamăgească, după trei zile de întreceri niciunul nereuşind măcar o clasare pe podium; - sârbul Radojicic şi senegalezul Mendy au semnat cu Olimpia Salonta; 18 - Olimpiada de la Atena: la prima participare la JO, orădeanul Alexandru Nyisztor s-a oprit în turul doi al concursului olimpic de spadă; prima medalie olimpică pentru delegaţia României este obţinută de echipa masculină de gimnastică, clasată pe locul trei în concursul pe echipe; a venit, în sfârşit, şi primul aur, cucerit de înotătoarea Camelia Potec, câştigătoare a probei de 200 m liber; - CF Bihorul Beiuş a fuzionat cu West Petrom Arad şi va juca iar în divizia C, după o pauză de 14 ani; 19 - Tibi Şerban (Ceahlăul Piatra Neamţ) va juca în următorii doi ani la Olimpia Salonta; - Olimpiada de la Atena: gimnastele din lotul României (Cătălina Ponor, Oana Ban, Alexandra Eremia, Monica Roşu, Dana Sofronie şi Silvia Stroescu) şi-au apărat cu succes titlul olimpic cucerit în urmă cu patru ani, la Sydney, câştigând, de o manieră categorică, concursul feminin pe echipe; 20 - debut dificil pentru tricolori în campania de calificare la CM din Germania 2006, echipa României depăşind greu, cu 2-1, echipa Finlandei, diferenţa fiind făcută de sclipirile lui Mutu şi Cernat; 21 - Olimpiada de la Atena: prima medalie olimpică pentru nataţia masculină românească este obţinută de Răzvan Florea, medaliat cu bronz în proba de 200 m spate; 23 - Olimpiada de la Atena: zi fastă pentru canotajul românesc: Viorica Susanu şi Georgeta Andrunache au câştigat finala la două rame fără cârmaci, Angela Alupei şi Constanţa Burcică s-au impus în proba de două vâsle (cat. uşoară), iar echipajul feminin de 8+1, cu Elisabeta Lipă în prim-plan a câştigat fără probleme finala; - derby-ul judeţean din prima etapă a Diviziei B, seria a III-a, dintre FC Oradea şi CF Liberty Salonta s-a încheiat la egalitate, 1-1; 25 - Olimpiada de la Atena: noua stea a gimnasticii feminine mondiale este Cătălina Ponor, dublă medaliată cu aur la Atena, la sol şi bârnă, dar bilanţul gimnasticii româneşti a fost întregit cu alte medalii de argint şi bronz, dovedind tuturor că România este, în continuare, regina acestui sport; 27 - Manchester United-Dinamo 3-0 şi campioana României părăseşte cu capul plecat Liga Campionilor, dar continuă cursa în Cupa UEFA; 28 - deşi învinsă acasă, scor 1-2, Steaua s-a calificat în turul următor al Cupei UEFA, graţie succesului cu 4-2 din tur; în schimb, Oţelul a pierdut, 0-1, la Belgrad, şi a ieşit din competiţie; - închiderea festivă a JO de la Atena; 30 - ultima medalie pentru delegaţia României a fost adusă de atleta Maria Cioncan, clasată pe locul trei în finala de 1500 m; echipa de baschet a SUA, doar pe locul trei, noua campioană olimpică fiind Argentina, revelaţia turneului; - dublu succes bihorean în etapa a doua din Divizia B, FC Oradea s-a impus cu 2-1 la Cluj-Napoca, în faţa lui "U", iar salontanii au câştigat, acasă, meciul cu ACU Arad; 31 - podiumul ţărilor medaliate la Atena; 1. SUA; 2. China; 3. Rusia;...14. România.