Disputată ieri, etapa a XV-a din seria a VI-a a Ligii a III-a la fotbal a fost una fastă pentru echipele bihorene. Dacă beiuşenii s-au impus pe teren propriu la un scor de neprezentare, FC Bihor II şi Luceafărul-Lotus au câştigat în deplasare.

CF Bihorul Beiuş - Gaz Metan Târgu Mureş 3-0 (1-0)
Marcatori: Fl. Popa 38, Oraş 58, Şerb 88
CF Bihorul: Lazea - Gh. Rus, C. Rusu, Tăut, Şerb - Fl. Popa (65 Matei), Mihoc (77 Carţiş), Oraş, Trip - M. Rusu (85 Morar), Raţ (88 Ciobriş). Arbitru: Rudy Kovacs.
Gaz Metan: Babi - Boitoş, Miclea, Râpea, Boloş (64 Balea) - Bartok, Suciu, Budean, Ruja - Gagyi (26 Fekete), Crăciun (73 Breaz). Antrenor: Adrian Botezan.
Cartonaşe galbene: Şerb / Bartok, Suciu, Crăciun
Cartonaşe roşii: Babi (26) şi Fekete (55), pentru faulturi în poziţie de ultim apărător.
Arbitri: Răzvan Drăgoi - centru, Cristian Drăguţ şi Florin Pârlea - asistenţi, toţi din Timişoara. Observator FRF: Sorin Bagiu (Cluj-Napoca).

Chiar dacă beiuşenii s-au impus la o diferenţă de forfait, diferenţa de pe tabelă putea fi şi mai mare, dar, şi de această dată, gazdele şi-au exasperat suporterii cu o sumedenie de ratări, din toate poziţiile. În minutul 26, M. Rusu a scăpat singur, dar a fost faultat de portarul Babi, care a fost eliminat de "centralul" Drăgoi. Iureşul gazdelor s-a concretizat în minutul 38, Fl. Popa marcând cu capul, din 6 m, după o centrare trimisă de Oraş (1-0). După pauză, în minutul 55, şi cel de-al doilea portar al oaspeţilor, Fekete, a fost eliminat pentru o fază asemănătoare celei din prima repriză, faultat fiind tot M. Rus. În minutul 58, Oraş a executat impecabil o lovitură liberă de la 16 m, mărind avantajul gazdelor (2-0). După două intervenţii foarte bune ale lui Lazea, în faţa jucătorilor adverşi, Şerb a stabit rezultatul final, înscriind cu un şut de la 12 m (3-0).

Olimpia Satu Mare - Luceafărul-Lotus Felix 0-1 (0-0)
Marcator: Şuteu 60
Luceafărul-Lotus: Câmpan - Cr. Ardelean, Muşuroaia, Jude - Letan, Ghilea (60 Filip), Pup, Anton - Buştea (70 Jurje), Şuteu (84 Morna), Cipău (50 Ţârlea). Antrenor principal: Lucian Ciocan. Director tehnic: Florin Fărcaş.
Arbitri: Remus Avram - centru, Bogdan Gheorghioiu şi Ciprian Tranca - asistenţi, toţi din Timişoara. Observator FRF: Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca).
Chiar dacă au dominat clar partida de la Satu Mare, oaspeţii s-au impus doar la limită. Jucătorii echipei bihorene au suferit la capitolul finalizare, ei irosind 5-6 ocazii clare de gol. După o primă repriză fără gol, oaspeţii au forţat mai mult. În minutul 59, Ţârlea a şutat, dar un adversar a respind în corner, de pe linia porţii. Lovitura de la colţ a fost executată de Anton, iar golgeterul echipei Luceafărul-Lotus, Şuteu, a marcat din interiorul careului advers. Aşadar, echipa bihoreană a obţinut încă trei puncte în deplasare, cu care se menţin pe primul loc al clasamentului, cu un avans de cinci puncte faţă de următoarea clasată.

Inter Blaj - FC Bihor II Oradea 0-2 (0-0)
Marcatori: Lobonţ 83, S. Ban 90+3
Victoria (3-1) repurtată de satelitul FC Bihorului în dauna Someşului Satu Mare nu a fost întâmplătoare. FC Bihor II a confirmat la Blaj revirimentul produs etapa trecută, impunându-se şi în faţa echipei locale Inter, cu 2-0 (0-0). Rezultatul este cu atât mai important, cu cât a fost obţinut împotriva unei contracandidate la evitarea retrogradării. Prima repriză a fost echilibrată, fără faze de poartă, dar partea a doua a fost la discreţia bihorenilor, care au profitat de căderea fizică a adversarului şi de superioritatea numerică. Din minutul 71, gazdele au evoluat cu un om mai puţin după eliminarea lui Tătar. Dominarea oaspeţilor s-a concretizat în ultimele zece minute. Lobonţ ('83) a trimis sub bară o minge şutată puternic de Szeleş şi respinsă în faţă de portar, iar S. Ban ('90+3) a înlăturat orice dubiu în privinţa învingătoarei, după ce a reluat cu capul, din apropiere, o centrare a lui Balea. Până să marcheze, FC Bihor II a irosit trei ocazii mari din poziţie singur cu portarul (Magda, Szeleş, Lobonţ).
Inter Blaj: P. Ardelean - Tătar, Bogdan, Tofănescu (88 Gabor), Portic, Micu, Pereat, Benchia (55 Mara), Mihălţan, Muscă, Alexandru (46 Tiutiu). Antrenor: Alin Hancăş.
FC Bihor II: Bonta - Totoroaţă, Bot, Pocian, Fărcuţa - Cr. Butuc (51 Novak), Magda, Balla (90+2 S. Ban), Balea - Szeleş, Răzvan Ardelean (67 Lobonţ). Antrenor: Dan Baba.

Arbitri: Gigi Mosor - la centru, Claudiu Cârstea şi Silviu Donţu - asistenţi, toţi din Râmnicu Vâlcea. Observator FRF: Nicu Neagoe (Craiova).
Celelalte rezultate:
Avântul Reghin - Unirea Ungheni 2-1 (1-0)
Marcatori: Bajko 18, Buciuman 53 / Kovacs 90
Someşul Satu Mare - Sănătatea Cluj-Napoca 2-0 (1-0)
Marcatori: Crişan 20, Barbulovic 60
FC Baia Mare - Gloria II Bistriţa 2-1 (0-1)
Marcatori: Batin 54 şi 57 / Hadzibulic 1
Lacul Ursu Mobila Sovata - Unirea Dej 2-2 (1-2)
Marcatori: Fabian 41, Sălăgean 85 / Boroştean 19, Găvruş 42
Universitatea 1919 Cluj-Napoca - Marmaţia Sighet 1-2 (0-0)
Marcatori: Faur 52 / Andreian 78, Ghindă 90
Transil Târgu Mureş - Turul Micula 5-2 (1-0)
Marcatori: Papp 3, Gabor 52, Vaida 71, Ungur 84, Ignat 89 / Cozma 63, Şintaş 81

Clasament
1. Luceafărul-Lotus 15 11 2 2 33-13 35 (+14)
2. Avântul Reghin 15 10 0 5 27-15 30 (+6)
.....................................................................................................
3. Someşul Satu Mare 15 8 4 3 27-14 28 (+4)
4. Gloria II Bistriţa 15 8 2 5 34-23 26 (+4)
5. Unirea Dej 15 7 5 3 21-14 26 (+5)
6. FC Baia Mare 15 7 4 4 25-16 25 (+4)
7. Transil Tg. Mureş 15 6 6 3 18-8 24 (0)
8. Gaz Tg. Mureş 15 6 4 5 24-22 22 (+1)
9. CF Bihorul Beiuş 15 6 3 6 15-13 21 (-3)
10. Mobila Sovata 15 5 6 4 15-19 21 (-3)
11. Unirea Ungheni 14 6 2 6 15-16 20 (-1)
12. Turul Micula 14 5 2 7 21-28 17 (-4)
13. Sănătatea Cluj 15 4 3 8 21-31 15 (-6)
14. Marmaţia Sighet 15 5 0 10 16-28 15 (-6)
----------------------------------------------------------------------------------------
15. FC Bihor II 15 4 2 9 20-33 14 (-8)
16. Inter Blaj 15 4 2 9 13-26 14 (-10)
17. Olimpia S. M.* 15 4 3 8 16-21 12 (-9)
18. U" 1919 Cluj 15 2 2 11 9-30 8 (-16)
* echipă penalizată cu trei puncte pentru neplata unei datorii.
Etapa viitoare (marţi, 20 noiembrie, ora 14.00): Unirea Ungheni - CF Bihorul Beiuş; Avântul Reghin - FC Baia Mare; Marmaţia Sighet - Lacul Ursu Mobila Sovata; Luceafărul-Lotus Felix - Transil Târgu Mureş; Turul Micula - Universitatea 1919 Cluj-Napoca; FC Bihor II Oradea - Olimpia Satu Mare; Sănătatea Cluj-Napoca - Inter Blaj; Gaz Metan Târgu Mureş - Someşul Satu Mare; Unirea Dej - Gloria II Bistriţa.