Calificare eroică a giuleştenilor Incredibilul parcurs al formaţiei de sub Podul Grant în actuala ediţie a Cupei UEFA continuă, rapidiştii reuşind să elimine a doua formaţie din Bundesliga, Hamburg, după ce, în turul anterior, trecuseră de Hertha Berlin. Cu toate că au fost învinşi cu 3-1, elevii pregătiţi de Răzvan Lucescu s-au calificat pentru sferturile de finală ale Cupei UEFA, graţie golului înscris în deplasare. La adăpostului scorului de 2-0 din meciul tur, rapidiştii au început prudent jocul, lăsând iniţiativa gazdelor, în speranţa că vor specula pe contraatac spaţiile largi din defensiva germană. La una dintre aceste acţiuni, D. Niculae era să dea lovitura, dar şutul atacantului rapidist a ocolit de puţin poarta. Nemţii au continuat netulburaţi asediul şi, în min. 24, au profitat de gafa lui Perjă, deschizând scorul prin Lauth. Egalarea situaţiei la general a survenit 12 minute mai târziu, când Barbarez a înscris pentru 2-0 şi se anunţa viaţă grea pentru giuleşteni. Pauza s-a dovedit benefică oaspeţilor, la doar 6 minute după reluarea jocului vulpoiul Buga înscriind punctul ce se va dovedi hotărâtor pentru ecuaţia calificării. Nemţii au ripostat repede, prin Van der Vaart, iar speranţele de calificare renăscuseră în tabăra germană, mai ales că mai erau 30 de minute. Însă reduta giuleşteană a rezistat eroic iureşului german, fundaşii rapidişti s-au bătut cu dârzenie pentru fiecare minge, reuşind să păstreze neschimbat scorul de pe tabelă. Ultimele minute au fost dramatice, nemţii au atacat şi cu portarul, inutil însă, pentru că Rapidul s-a dovedit mai bun şi a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei UEFA, cea mai bună performanţă din istoria clubului feroviar. Rapid Bucureşti a evoluat în următoarea formulă: Coman - M. Constantin, Perjă, I. Rada, Bădoi, R. Stancu, E. Dică (46 V. Negru), I. Stancu, Buga (70 Burdujan), D. Niculae, N. Constantin (46 V. Moldovan). Antrenor: Răzvan Lucescu Rezultate consemnate în celelalte două partide disputate miercuri seara: AS Roma - Middlesbrough 2-1 (1-1), în tur 0-1 Marcatori: Mancini 43, 66 (ultimul din 11 m) / Hasselbaink 32 FC Sevilla - OSC Lille 2-0 (2-0), în tur 0-1 Marcatori: Kanoute 29, Luis Fabiano 45+2 Middlesbrough şi FC Sevilla s-au calificat şi ele pentru sferturile competiţiei. Partidele Betis Sevilla - Steaua (în tur, 0-0), Zenit Sankt Petersburg - Olimpique Marseille (1-0), Schalke 04 - Palermo (0-1), Strasbourg - FC Basel (0-2), Levski Sofia - Udinese (0-0) s-au jucat aseară, după închiderea ediţiei. Text foto: Cu nouă goluri înscrise în 14 jocuri, rapidistul Buga (primul din stânga) este cel mai bun marcator din acest sezon al Cupei UEFA