Fotbal Finala fazei judeţene a Cupei României la fotbal, ediţia 2003-2004, va opune echipele Romtrans Oradea şi Minerul Ştei. Dacă prima calificată, Romtrans, am aflat-o în urmă cu o săptămână, când a depăşit neaşteptat, dar meritat, cu 3-2, pe mai bine cotata FC Tileagd, cea de-a doua a fost desemnată miercuri după-amiază, după ce şteienii de la Minerul au trecut cu 4-2 (2-0), la Avram Iancu, de revelaţia întrecerii, Victoria din localitate. În ciuda vremii caniculare, cele două grupări au reuşit să ofere unei asistenţei numeroase, o partidă de calitate, viu disputată, demonstrând că prezenţa lor în penultimul act al competiţiei nu a fost rodul întâmplării. Până la urmă, ambiţia şi determinarea gazdelor nu au fost suficiente pentru a învinge un adversar tenace, cu o experienţă competiţională mai mare şi, de ce nu, mai valoros, care, chiar în lipsa unor piese de bază (Sin, Hărdălău, D. Pop, Mone, Galea, S. Balaj), şi-a respectat blazonul. Prima repriză a aparţinut şteienilor, care, deşi rămaşi în doar 10 oameni, după eliminarea lui Rădulescu, în minutul 25, pentru un fault în postură de ultim apărător, au reuşit să puncteze de două ori, prin Matei şi Chebeleu, în minutele 30, respectiv 40. Imediat după reluare, însă, ambiţioasa echipă gazdă a reuşit să reducă din diferenţă prin Bene, în minutul 50. Speranţele amfitrionilor într-un rezultat pozitiv au renăscut cu un sfert de oră înainte de final, când Adrian Buzgău a izbutit să restabilească egalitatea, însă bucuria lor nu a durat decât şase minute, pentru că şteianul Matei şi-a readus echipa în avantaj. După acest gol, nervozitatea din teren a crescut şi, în minutul 84, echilibrul numeric avea să fie restabilit, Cătălin Buzgău văzând direct cartonaşul roşu pentru lovirea unui adversar cu piciorul, în timp ce jocul era oprit. Oaspeţii nu s-au mulţumit doar să-şi conserve avantajul şi, cu un minut înainte de final, Dumuţa l-a majorat, consfinţind astfel calificarea meritată a echipei sale în ultimul act al popularei competiţii. Victoria: Mureşan, C. Buzgău, Fodor, Urdea, Szabo (`71 Goina), Vida (`48 Vinter), Roxin, Bene, Bot, A. Buzgău, Cuciula. Antrenor, Dionisie Dobray Minerul: Fofiu, Boldor (`68 Rânjea), Badea, Dumuţa, Balint (`61 Silaghi), Matei (`82 I. Popa), Negrita, Bulz, Rădulescu, A. Balaj, Chebeleu. Antrenor, Voicu Popa. Au arbitrat: Călin Boneta (Oradea) - la centru, Octavian Şovre (Oradea) şi Sebastian Moisin (Aleşd) - asistenţi, supervizaţi de observatorul AJF, dr. Mircea Neşu.