Holurile Primăriei Oradea sunt gazda, începând de ieri, a unei expoziÅ£ii de mărÅ£iÅŸoare ÅŸi felicitări, organizată de Uniunea Femeilor Bihor, intitulată "Dăruim zâmbete ÅŸi bucurii de primăvară". MărÅ£iÅŸoarele ÅŸi felicitările sunt confecÅ£ionate de elevii de la 16 ÅŸcoli cu clasele I-VIII, licee ÅŸi centre din Oradea ÅŸi Bihor.
Zeci de copii au muncit ore în ÅŸir pentru a realiza această expoziÅ£ie, efortul lor urmând să fie recompensat săptămâna viitoare în cadrul unei ceremonii organizate de către Uniunea Femeilor Bihor. Elevii ÅŸi-au folosit pe deplin imaginaÅ£ia, apelând la fel ÅŸi fel de materiale pentru a putea confecÅ£iona mărÅ£iÅŸoarele. "În cadrul orelor de abilităţi practice, copiii clasei I B de la Åžcoala cu clasele I-VIII din Sântandrei au confecÅ£ionat mărÅ£iÅŸoare din hârtie, aţă, flori uscate, scorÅ£iÅŸoară etc. Este prima noastră expoziÅ£ie", ne-a declarat Anca Hopidea, învăţătoarea clasei I B de la Åžcoala cu clasele I-VIII din Sântandrei. Elevii Grupului Åžcolar "Ioan Boccoci" au impresionat prin expoziÅ£ia "Literele de aur", iar cei de la Liceul german au dat dovadă de măiestrie în confecÅ£ionarea de mărÅ£iÅŸoare din piele. De asemenea, în cadrul expoziÅ£iei, pictoriÅ£a Dora Tudor a expus zece din tablourile sale. Din 1 martie, expoziÅ£ia va putea fi admirată în holul Teatrului "Arcadia".
27.02.2010, 00:00
Poţi adăuga un comentariu completând formularul de mai jos.
Decizia de publicare a opiniilor dvs. ne aparţine în întregime. Responsabilitatea juridică pentru conţinutul comentariilor dvs. va revine în exclusivitate.
joi ora 04:44
![]() | Ploi torenţiale |
Umiditatea: 93 %
Viteza vântului: 25.75 km/h
Vineri
![]() | Senin |









.jpg)




