Atacantul Sergiu Radu (Energie Cottbus) a reuşit unicul gol al echipei sale în deplasarea de la Hamburg SV, scor 1-1. "Schijă" a punctat în minutul 9, după o pasă venită cu noroc de la Vlad Munteanu, celălalt român din lotul echipei pregatite de Petrik Sander. Odată cu această reuşită, a treia în ultima săptămână, Radu (29 de ani) a ajuns la cota 7 în clasamentul golgeterilor lui Energie, egalându-l pe Vlad Munteanu. Dacă fostul dinamovist a părăsit terenul în minutul 66, Sergiu Radu (foto, echipament portocaliu) a fost integralist în partida cu Hamburg, una dintre contracandidatele la salvarea de la retrogradare pentru Cottbus, care ocupă locul 11 în Bundesliga. În urma acestui rezultat, antrenorul lui Hamburg, Thomas Doll (40 ani), a fost demis imediat după meci. În locul său a fost instalat Felix Magath (53 ani), concediat de Bayern Munchen tot la mijlocul săptămânii.