La sala din complexul "Lia Manoliu" s-au desfăşurat, la finele săptămânii trecute, Campionatele Naţionale de seniori şi tineret la atletism indoor. La întreceri au fost prezenţi mai mulţi atleţi orădeni, din grupa de săritori de la LPS Bihorul şi CSU Oradea. Cornelia Deiac a luat titlul la tineret Chiar dacă unii n-au fost în plenitudinea forţelor, cele cinci medalii şi cele cinci clasări în primii şase demonstrează că atletismul orădean rămâne un nume greu al acestei discipline, cel puţin pe plan naţional, în pofida unor condiţii de pregătire precare, de batjocură chiar pentru un sport olimpic. Într-o formă foarte bună, Cornelia Deiac (LPC Bihorul-CSU Oradea) s-a impus uşor în proba de săritură în lungime, cu 6,28 metri cucerind titlul naţional la tineret şi locul V la senioare. Tot la lungime, Halai Erika (LPS-CSU) s-a clasat pe locul V la tineret (5,76 m). Să spunem că rezultatele bune obţinute de Cornelia Deiac (foto sus) în ultima vreme o recomandă drept una din speranţele atletismului românesc la cucerirea unei medalii la Europenele de juniori III, care se vor desfăşura în luna iulie, în Olanda. Sportiva este una din speranţele atletismului românesc la o medalie la Europenele de juniori I, programate în iulie, în Olanda. Una dintre cele mai disputate probe a fost cea de săritură în înălţime, duelul dintre Oana Pantelimon şi Andrea Ispan (foto jos) finalizându-se doar în urma unui baraj. După ce au trecut uşor peste ştacheta înălţată la 1,88 m, la 1,92 m Ispan a ratat de puţin, la fel şi Oana, fiecare de câte trei ori. În aceste condiţii, cele două au disputat un baraj, în finalul căruia victoria a revenit Oanei Pantelimon (1,90 m), care a cucerit titlul naţional, Andrea Ispan trebuind să se mulţumească doar cu medalia de argint (cu 1,88 m). Medalii şi pentru băieţi Nici atleţii orădeni n-au avut o comportare slabă, Pasztai şi Borsi adjudecându-şi fiecare câte o medalie de bronz la lungime. La lungime băieţi, Pasztai Zoltan (CSU-Steaua Bucureşti) a luat medalia de bronz, cu 7,40 m, iar Borsi Imre (CSU-Steaua) a cucerit bronzul la tineret şi locul V la seniori, cu 7,34 m. Cu 6,98 m, Silviu Uivaroşan (LPS-CSU) s-a clasat pe locul IV la tineret şi pe VI la seniori. La înălţime, Nagy Norbert (CSU-Steaua) s-a clasat pe locul III la tineret şi pe V la seniori, cu 2,08 m, iar Ion Vasile şi Sebestyen Edward (ambii CSU-Steaua) s-au clasat pe locurile V-VI, tot cu 2,08 m. În proba de triplusalt băieţi, Lenard Norbert (LPS-CSU), cu 15,24 m (record personal), s-a clasat pe locul IV la tineret şi pe VI la seniori. Pe 17-18 februarie, la Bacău, se vor desfăşura Campionatele Naţionale de juniori III, la competiţie fiind prezente trei sportive de la LPS Bihorul (Laura Bojan, Mehes Annabela şi Nemes Norbert) şi două sportive de la CS Crişul Oradea, Lazăr Fazekas Bianca şi Batori Gyoparka (antrenor, Albert Mehes).