Seria jocurilor de verificare ale Luceafărului a continuat sâmbătă, pe terenul sintetic de la Salonta. Spre deosebire de primul meci, cu Crişul Chişineu Criş, câştigat cu 4-1, "luceferii" au întâlnit un adversar mai bun, Ripensia Timişoara, locul 3 în seria 4 din Liga a III-a.  Diferenţa de un eşalon s-a oglindit în rezultatul final (2-0), cu câte un gol marcat în fiecare repriză.

Ca şi în precedentul amical, antrenorul Cristian Lupuţ a aliniat formule distincte în cele două părţi ale jocului, care au lăsat o impresie favorabilă. Ambele reuşite au aparţinut unor jucători tineri transferaţi în această pauză competiţională.  Primul gol l-a marcat Miholca (21), în urma unui şut din marginea careului (1-0), în timp ce mai experimentatul Arnăutu (35) a ratat singur cu portarul. Luceafărul a controlat şi repriza secundă, în care a mai punctat şi Predescu (70) din centrarea lui C. Roşu. Anterior, timişorenii au avut şi ei două situaţii de a marca, dar în ultima parte a jocului au avut dificultăţi în a contracara pressingul orădenilor. Până la final, Balea (72) şi Cuc (75) au irosit şansa de scutura plasa porţii oaspeţilor.

Proximul test amical va avea loc miercuri, 8 februarie, cu ASU Poli Timişoara, care activează şi ea în liga secundă, locul de disputare depinzând de condiţiile meteo.

Luceafărul: Began - Fl. Drăgan, Feher, Cordoş, I. Ban - Bedea, Codoban - Balla, D. Costea, Miholca - Arnăutu. În repriza a doua au jucat Egri - Balea, Hlinca, Bactăr, Ursu - Cuc, Ţegle - C. Roşu, Chiş Toie, Predescu - M. Matei. Antrenor: Cristian Lupuţ.

Ripensia: Rădulescu - Popa, Hecsko, Apro, Toma, Filip, Mânecan, Stoi, Dumiter, Golda, Olar. În partea secundă au evoluat Gakos - Vlădia, Vasiliu, Ştreangă, Semeniuc, Luca, Briciu, Zaluschi, Nanu, Bobină, Mateş, Olărescu. Antrenor: Remus Steop.

Arbitri: Marius Omuţ - la centru; Nicolae Tătar, Ciprian Fiter - asistenţi.