Vocea antrenorilor - „Mai avem meciuri foarte grele"
Costel Cernat (antrenor, Farul Constanţa): „Ţinând cont de problemele de lot cu care ne-am confruntat, le-am cerut jucătorilor pe care am putut conta să se apere cât mai agresiv. Din păcate, n-am reuşit acest lucru în faţa unei echipe bune, căreia îi urez mult succes în play-off. Ne aşteaptă o perioadă grea şi, dacă vrem să evităm retrogradarea va trebui să câştigăm meciurile cu Dinamo şi BC Miercurea Ciuc şi să forţăm obţinerea unor rezultate pozitive în meciurile de acasă cu Piteştiul şi Sibiul."
Cristian Achim (antrenor, CSM Oradea - foto): „A fost o victorie obţinută mult mai uşor decât mă aşteptam, asta şi prin prisma faptului că de la Farul au lipsit trei jucători de bază. În plus, la oaspeţi, Mitchell şi Markovic au evoluat sub nivelul obişnuit. Înaintea jocului am avut ceva emoţii, avertizat fiind de succesele obţinute de constănţeni în meciurile cu Gaz Metan şi Energia Rovinari, dar şi de prestaţiile bune din partidele cu Mobitelco şi CSM Bucureşti. Pentru noi, era un meci pe care era obligatoriu să-l câştigăm, în perspectiva luptei pentru locul 1. Mă bucur că suntem pe primul loc, dar sper ca jocul nostru să crească, pentru a atinge nivelul optim. Suntem calificaţi în play-off, dar până la finalul sezonului regulat mai avem de disputat cinci partide foarte grele. Consider că Asesoft Ploieşti este principala noastră contracandidată în lupta pentru locul 1, nu echipa din Craiova. În ceea ce-l priveşte pe Sasha Topchov, el va relua pregătirile mâine (n.r. astăzi) şi este foarte posibil să joace la Târgu Mureş".



Comentarii
Nu există nici un comentariu.