"Am jucat execrabil în ofensivă"

Vizibil afectat de prestaţia echipei sale, antrenorul CSM Oradea, Cristian Achim a analizat la cald meciul pierdut cu BC Mureş. "Se pare cu jucătorii mureşeni şi-au dorit mult mai mult victoria, cel puţin au luptat mai mult pentru a o obţine, iar după primul sfert nu s-a mai pus problema câştigătorului. Îngrijorător pentru noi este că am înscris extrem de puţine puncte, am jucat execrabil în ofensivă. Faptul că am reuşit să evităm în ultimul minut să pierdem la mai mult de 35 de puncte, este doar o palidă consolare. Nu ştiu dacă am pierdut aşa de drastic din cauza problemelor psihice, dar cred că locul unu nu face bine psihicului jucătorilor" - a precizat Achim care a adăugat că locul ocupat de CSM în clasament nu reflectă valoarea reală a echipei. Vorbele tehnicianului orădean par să fie conformate de jucători, care atâta timp cât au jucat fără presiune au făcut-o într-un mod eficient şi spectaculos, dar după ce echipa a ajuns liderul campionatului, lucrurile s-au schimbat radical.

"Am riscat, dar mi-a ieşit"

Antrenorul BC Mureş, Srecko Sekulovic a fost extrem de fericit după meci, felicitându-şi echipa. "Am pregătit câteva surprize adversarului şi am riscat în câteva lucruri, dar mi-a ieşit. Am avut de ales între Navickas şi Ceskovic, l-am ales pe Navickas şi nu am greşit. Ştiu de ce este în stare, dar de obicei un jucător ori joacă excelent, ori foarte prost împotriva fostei sale echipe. Mă bucur că am făcut alegerea corectă, fiindcă am simţit că vrea să-şi arate valoarea împotriva Oradei. Am făcut un meci foarte bun în care aportul băncii a adus multă energie şi suficiente puncte. Mulţumesc şi publicului, dar am crezut că vor fi mai mulţi. A fost plină sala dar mă aşteptam să fie mai mulţi, poate în play-off vor fi 5000 de oameni" - a spus vizibil mulţumit antrenorul gazdelor.