Vocea antrenorilor
Hristu Şapera:
„Este victoria lui Aleks Rasic"
„A fost un meci extrem de frumos, disputat între două echipe cu pretenții în campionatul nostru. A fost un meci de mare angajament, în care noi am arătat faptul că am avut un program infernal. Plătim tribut acelor meciuri, multe, jucate în plus față de celelalte contracandidate ale noastre. Un meci nebun, în care noi ne-am zbătut să menținem ritmul jocului. Am câștigat acest meci prin tărie de caracter și nu neapărat din punct de vedere baschetbalistic. Jucătorii noștri merită toate felicitările pentru această victorie. Este cu adevărat o victorie a lor, a tuturor. În special a lui Aleks Rasic. O spun în premieră, acest meci a fost poate un cadou pe care el ni l-a lăsat. Rasic are o clauză în contract care îi permite să iasă din el. Are o ofertă extrem de bună în acest moment de la o echipă din Turcia. Repet, Aleks Rasic este un jucător foarte bun, de care suntem nevoiți să ne despărțim. Fără această clauză în contract probabil nu l-am fi avut aici. Contractul său aici a fost mult sub ceea ce a avut în trecut și sub ceea ce va avea în continuare în cariera sa".
Cristian Achim:
„Au aruncat inuman de la linia de trei puncte"
„A fost un meci foarte frumos. Din păcate nu am reuşit să repetăm succesul din tur împotriva Stelei. De această dată jucătorii Stelei au aruncat absolut inuman de la linia de trei puncte. Aici s-a făcut diferenţa pe tabela de marcaj. Aş putea să spun, în mod paradoxal, că nu am făcut un meci rău. Însă, adversarul a marcat foarte bine de la distanță și a făcut-o în momentele cele mai importante. Noi am avut ultima posesie în cadrul căreia am avut trei situații de a marca. Nu am reușit de această dată. Sunt supărat pentru că am simțit că putem să câștigăm acest meci. Dacă am fi pierdut la pas sau fără să contăm atunci nu aș fi fost atât de mâhnit, dar în aceste condiții e firesc să fiu supărat. Îmi felicit jucătorii pentru efort și privim înainte. Mai avem nevoie de niște victorii pentru a ne îndeplini primul obiectiv, unul intermediar, acela de a intra în primele şase pentru faza a 2-a a sezonului regulat."



Comentarii
Nu există nici un comentariu.