Atletic LPS Bihorul Oradea a început anul cu dreptul, câstigând fără probleme meciul de pe teren propriu cu CNE Dej, scor 3-0 (25-19, 25-16, 25-14), din cadrul Diviziei A2 la volei masculin. "Leii orădeni" au avut nevoie de numai 59 de minute pentru a-şi adjudeca victoria.

Doar primul set a fost ceva mai echilibrat, dupa care gazdele s-au impus cu autoritate în următoarele două seturi. Antrenorul Rodian Achimescu a aliniat echipa: Lung (capitan), A. Achimescu jr., Dragan, Abrudan, Nan, Drinceanu, Chereji (libero). Au mai jucat Vornicu, Lazăr, Ursachi. "Oaspeţii ne-au pus ceva probleme doar primul set, dar apoi băieţii şi-au dominat cu autoritate adversarii", a declarat antrenorul Rodian Achimescu. În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: CSM Caransebeş - U Timişoara 1-3, UMF Cluj-Napoca - Târgu Mureş 3-0, CSM Câmpia Turzii - Pro Volei Arad 2-3. Atletic LPS Bihorul se menţine în continuare pe primul loc în clasamentul Seriei Vest. Etapa viitoare, echipa orădeană va juca în deplasare cu Vartex Râmnicu Vâlcea.