După o minivacanţă care a durat doar şase zile, baschetbaliştii de la CSM Oradea şi-au reluat pregătirile în 27 decembrie. Pauza a fost scurtă deoarece elevii lui Cristian Achim vor reintra „în focuri" destul de repede, în Cupa României (8 şi 12 ianuarie, contra formaţiei BC Timişoara, în turul II al competiţiei, prima manşă fiind programată la Arena Antonio Alexe").

Prima ședință de antrenament a fost condusă în întregime de către specialistul în pregătire fizică specifică, sârbul Igor Ranisavljev. Acesta a coordonat un antrenament cu durata de aproximativ 90 minute, la care au luat parte toți cei 13 jucători aflați sub contract cu CSM-ul. La ședința de pregătire a participat și antrenorul principal, Cristian Achim, care s-a consultat aproximativ 15 minute cu preparatorul fizic, înaintea începerii antrenamentului. De asemenea, a fost prezent și Cristian Dan, fizioterapeutul echipei roș-albastre. Referitor la perioada de pregătire care urmează, antrenorul Cristian Achim a declarat: "Este o perioadă importantă, în care este foarte greu să găsești un echilibru între o încărcare de natură fizică, absolut necesară de altfel, respectiv continuarea pregătirii specifice, adică a lucrului cu mingea, dar și de natură tactică. Din păcate avem prea puțin timp la dispoziție pentru un ciclu complet de pregătire fizică. În total vom avea zece zile de pregătire în care vom combina munca de încărcare cu cea specifică." După alte trei zile de antrenamente (sâmbătă, duminică și astăzi), care au cumulat cinci ședințe de pregătire, jucătorii vor primi două zile libere: 31 decembrie și 1 ianuarie. Revenirea se va face pe 2 ianuarie, când este programat primul antrenament din anul 2014. Reamintim că în Liga Naţională, CSM Oradea (singura echipă care a pierdut doar două jocuri) ocupă locul secund, la un punct în spatele liderului, CSU Asesoft Ploieşti, dar Franklin & Co. mai au de disputat restanţa de la Târgu Mureş.