FC Oradea - UT Arad 1-2 (0-0) Teren: moale, acoperit cu zăpadă Spectatori: 300 Au marcat: Mărginean `76 / M. Popescu `49, D. Rădoi `61 Cartonaşe galbene: Demian, Albeanu, Sziller, Panin, M. Popescu Au arbitrat: Călin Cheregi, Alexandru Naom şi Dorin Mudura (toţi trei din Oradea) FC Oradea I: Rotaru - Amzucu, Stanciu, Cr. Munteanu - Gado, Dumitra, Fele, Sfârlea, Lungan - D. Stan, Vrăjitoarea. Repriza secundă: Brajcin (`80 Mârne), Zaha, Lazar, Fritea, R. Mărginean, Georgiu, M. Nicolae, Lupaşcu, Siljanovski. Antrenori: Tiţi Dumitriu - principal, Muzsnay Zsolt - secund. UTA: D. Stanciu (`46 Grozav)- Panin, Demian, Luca, Panaitescu - Lingurar, Sziller, D. Rădoi (`77 Costache), Bota (`81Ştefăligă) - Albeanu (`46 Drida), Petruţ (`46 M. Popescu). Antrenori: Radu George şi Adrian Ungur. Revanşa amicalului cu UTA, programată iniţial la Arad, s-a desfăşurat, în cele din urmă, la Inand, schimbarea fiind decisă vineri după-amiază, terenul formaţiei Voinţa din localitate fiind preferat de Ţiţi Dumitriu în locul celui de la Tileagd, care fusese propus pentru a găzdui partida. Principalul roş-albaştrilor a aliniat pentru această ultimă verificare, înaintea începerii Diviziei A, o formulă de echipă pe care va miza şi în retur, dorind să sudeze cât mai mult primul unsprezece. Planul tactic i-a fost dat peste cap de accidentările lui Mihuţ şi Dianu. Cele două formaţii au început meciul pe un teren acoperit cu zăpadă, moale, care doar după câteva minute de joc s-a transformat în noroi, îngreunând mult construcţia fazelor ofensive. Prima repriză, în care orădenii au evoluat cu prima garnitură, jocul s-a desfăşurat preponderent în jumătatea de teren a oaspeţilor, care, însă, în debutul meciului, au trecut în două rânduri pe lângă deschiderea scorului, prin Bota şi Albeanu. Răspunsul nu s-a lăsat aşteptat, roş-albaştrii ratând o serie de ocazii la poarta lui Stanciu. Şuturile de la distanţă a lui Fele au fost un pericol permanent pentru poarta oaspeţilor, Stan şi Gado ratând şi ei câteva bune oportunităţi de a deschide scorul. Cea mai mare ocazie a gazdelor s-a consumat în minutul 31, când centrarea lui Lungan de pe partea stângă a fost reluată din 6 m, cu capul, de Vrăjitoarea, însă portarul arădean a respins mingea de sub bară, acordând lovitură de colţ. Partea secundă a jocului a adus o formaţie orădeană schimbată aproape integral, doar Amzucu şi Lungan fiind păstraţi în teren de Dumitru Dumitriu. Radu George şi Adrian Ungur au făcut şi ei schimbări la pauză, introducerea lui Marius Popescu dovedindu-se o măsură inspirată. Atacantul arădean a profitat de indecizia fundaşilor orădeni, care au fost derutaţi de starea terenului, înscriind mai întâi în minutul 49, după ce i-a culcat la pământ pe Brajcin şi Amzucu, pasând apoi decisiv lui Rădoi (minutul 61), după ce a interceptat o minge de la Zaha. De altfel, în această parte a jocului, gazdele au avut în teren nu mai puţin de cinci fotbalişti arădeni (Mârne, Zaha, Fritea, Mărginean - foşti componenţi ai "Bătrânei Doamne" - şi Georgiu, adus în probe de la Tricotaje Ineu). Insistenţa orădenilor avea să dea roade în minutul 76, când Mărginean a reuşit să înscrie un gol de generic. Tânărul internaţional U 21 a expediat un şut de la 25 m, balonul a lovit transversala şi a căzut dincolo de linia porţii, golul fiind validat ca urmare a semnalizării asistentului Naom. Chiar dacă elevii săi au pierdut, Ţiţi Dumitriu n-a părut foarte afectat de rezultat, considerând că prestaţia titularilor din prima repriză a fost bună, echipa fiind privată de un scor favorabil doar din cauza lipsei de inspiraţie la finalizare. Aceste neajunsuri pot fi însă puse la punct până la prima întâlnire oficială, programată pe stadionul Giuleşti, duminică, 7 martie.