Sportiva originară din localitatea Ştei a reuşit un succes important în primul tur al Open-ului Baltic de la Jurmala, în Letonia. Irina Bara a câştigat 6-4, 4-6, 4-0, după ce Margarita Gasparyan a fost obligată să abandoneze din cauza unei probleme medicale.

Clasată pe locul 213 WTA, Irina Bara a făcut un meci foarte bun în faţa lui Gasparyan, în ciuda faptului că sportiva din Rusia, locul 57 WTA, a fost silită să abandoneze. De menţionat că Margarita Gasparyan a fost foarte aproape să o elimine, acum trei săptămâni, pe nimeni alta decât semifinalista de la Wimbledon, Elina Svitolina, la turneul londonez, dar şi atunci, la fel ca acum, rusoaica a abandonat din cauza unei accidentări la scorul de 7-5, 5-6.

Irina Bara a câştigat partida din Letonia după 2 ore şi 6 minute de joc, iar în turul următor ar putea da peste Sorana Cârstea, cea care astăzi va juca împotriva unei sportive venită din calificări.