Tradiţie respectată
Gloria Căbeşti - Avântul Mizieş 5-2 (1-1)
De două sezoane, de când evoluează în Liga a V-a, Gloria Căbeşti şi Avântul Mizieş, s-au întâlnit de patru ori, bilanţul fiind egal 2-2, fiecare formaţie valorificându-şi avantajul terenului propriu. Ultima confruntare a fost pigmentată cu multe momente interesante. După evenimentele nesportive pe care le-au creat în meciul de pe teren propriu cu Regiana Cefa, formaţia mizieşeană s-a prezentat la Căbeşti ca o grupare debusolată.
Noul antrenor al echipei, prof. Traian Horge, nu a putut trimite pe teren decât 9 jucători, lucru de care căbeştenii au ştiut să profite, Lezeu servindu-l ideal pe orgoliosul Boby Fărcanea (2), care pune latul, pentru deschiderea rapidă de scor (1-0). Din minutul 10, temperamentalul antrenor Horge, un adevărat Halagian, a putut conta pe efectivul complet. Oaspeţii au reuşit egalarea în minutul 40 prin Covaci (1-1).
Actul secund a adus o schimbare radicală in jocul Gloriei. Deşi lipsită de aportul mai multor jucători (Toda, Cornea, Tiboc, Grekul, Ciure, Tamas, Fiţ), gruparea căbeşteană s-a desprins la două goluri în decurs de şase minute. După o lovitură liberă, fundaşul Buha (53) a deviat balonul în propria poartă (2-1), iar Boby Fărcanea a majorat diferenţa (3-1). În minutul 67, mizieşenii au solicitat penalty pentru un henţ în careu, centralul Sin a făcut semn ca jocul să continue, moment în care oaspeţii l-au busculat. Szatmari a fost eliminat, după ce i-a aruncat cartonaşul din mână. Nervii au cedat pe banca Avântului, ''Halagian'' urechindu-şi elevul pentru actul de indisciplină, în timp ce suporterii veniţi de la Mizieş dezaprobau decizia luată de arbitru.
Boby Fărcanea (75) a reuşit "tripla", după un lob de toată frumuseţea (4-1). Oaspeţii au mai redus din diferenţă în urma unui şut de la distanţă al lui Cireap (76, 4-2). Tabela a fost închisă de Goina (80), după ce l-a driblat pe goolkeeperul mizieşean (5-2). Victorie fără dubii a gazdelor, în pofida faptului că l-au utilizat pe portarul Cociu fundaş stânga, acesta depunând un efort considerabil pe toată durata meciului. Evoluţie entuziasmantă a "căpitanului" Iştoc, dar şi a lui Popa, care a depus un travaliu de apreciat.
Acest succes repurtat în faţa unui adversar incomod a fost un cadou din partea jucătorilor pentru colegul Doru Lezeu, care şi-a sărbătorit ziua de naştere. Fericire mare şi pe chipurile lui Cornel "Baştanu" şi "Gogu" Uşvat, cei care se zbat ca echipa să beneficieze de fonduri pentru participarea în campionat. Peste două săptămâni, aceştia au rezolvat un minicantonament la Lacu Sărat, unde împreună cu un bun prieten de-al lor vor pregăti o sărbătoare câmpenească. Căbeştenii prezenţi la meci au remarcat lucrările făcute la vestiar, ai cărui pereţi au fost deja ridicaţi, prin implicarea Primăriei.
În "intermediara" din această săptămână, gruparea căbeşteană se va deplasa la Cefa pentru meciul cu "lanterna" Dacia Gepiu, care se va disputa mâine, de la ora 17.00. În acest sens, suporterii beneficiază de transport gratuit, un autobuz pus la dispoziţie de conducerea clubului va pleca din Căbeşti la ora 14.00.
Gloria: A. Herman - F. Herman, I. Fărcanea, Iştoc, Popa, Cociu, Lezeu, Ştefănică, Goina (81 M. Moghiş), Kovacs. Antrenor: Liviu Barnoş.
Avântul: Duma - Iancu, Paşca, Fărcuţ, Szatmari, Cireap, Buha, Covaci, Roman, Gârba, Jugan. Antrenor: Traian Horge.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.