Turneul internaţional „Batta Cup", disputat în perioada 23-29 iunie, la Szazhalombatta, în apropiere de Budapesta, a avut printre protagonişti şi tenismeni orădeni.

Clubul Sportiv „Voinţa" Oradea a fost reprezentat de Giulia Chirilov, Simina Bodea şi Simona Pintiuţă. Ele au concurat la categoria 16 ani-fete a turneului de categoria a treia din calendarul Asociaţiei Europene de Tenis (ETA). Calificate direct pe tabloul principal datorită poziţiilor fruntaşe din clasamentul european, tenismenele din Oradea au avut o evoluţie bună, Giulia Chirilov şi Simina Bodea reuşind să acceadă în optimi. Perechea Chirilov-Pintiuţă a reuşit performanţa de a disputa finala turneului de dublu, pierdută cu 3-6, 6-7 în faţa unui cuplu din Slovacia, după ce, în semifinală, reuşiseră să treacă de un alt cuplu din România, Bodea (Voinţa) - Babii (Steaua) cu 7-5, 6-4. Imediat după revenirea din Ungaria, cele trei tenismene de la Voinţa Oradea, cărora li s-au alăturat Rone Szatmari (Voinţa) şi Dumitru Lele, de la Frontiera Oradea, au plecat la Mamaia, unde vor participa la alt turneu internaţional din calendarul ETA. Antrenorul Ionuţ Hodişan, cel care a condus grupul sportivilor orădeni în Ungaria, îi va însoţi la turneul de pe malul Mării Negre.