FC Oradea - "Poli" Iaşi 4-2 (4-1) Primul joc amical de la reluarea pregătirilor disputat de FC Oradea în faţa propriilor suporteri i-a mulţumit pe cei aproximativ 150 de temerari care au îndurat ieri frigul pătrunzător şi vântul tăios. Pe un teren acoperit cu un strat destul de consistent de zăpadă, orădenii au încheiat conturile cu divizionara A Poli Iaşi încă din prima repriză, când au reuşit să puncteze de patru ori. Atâta timp cât a avut în teren prima garnitură, FC Oradea a controlat cu autoritate jocul. Ca o consecinţă a acestui fapt au apărut şi golurile în urma unor faze cursive care au pus în dificultate defensiva moldovenilor. Seria golurilor a fost deschisă în minutul 13 de către Tudor, care a reluat, cu capul, din mijlocul careului de 16 metri, o centrare a omniprezentului Stan (1-1). După ce Balaci a ratat desprinderea, încurcându-se la o fază în care a rămas singur cu Brăneţ, ieşeanul Pălimaru a speculat o ezitare a fundaşilor bihoreni şi a trimis în poartă din apropiere (1-1). "Roş-albaştrii" au rezolvat problema învingătoarei în doar opt minute, interval în care au marcat trei goluri. Aflat într-o dispoziţie excelentă de joc, Stan a mărit avantajul în minutul 39, finalizând simplu din 4 metri (2-1), pentru ca, trei minute mai târziu, să-l surprindă pe Brăneţ cu un şut la colţul lung de la 14 metri (3-1). Celălalt atacant cu care Marian Bondrea a început jocul, Balaci şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor în minutul 47, când a reluat din 5 metri o minge şutată de Stan în bară. Acelaşi Balaci, "cap" din 8 metri puţin peste transversală, şi Tudor, al cărui lob peste Brăneţ nu a prins cadrul porţii, au mai avut posibilitatea majorării diferenţe spre finalul reprizei. În partea a doua, care a durat tot 50 de minute, datele problemei s-au mai schimbat. Pe fondul schimbărilor efectuate în cele două garnituri, echipa lui Ionuţ Popa s-a văzut mai mult în joc şi şi-a creat mai multe ocazii. Doar una dintre acestea a fost fructificată înspre final, în minutul 92, de către Păcurar, care a executat sub bară o lovitură liberă de la 20 de metri (4-2). FCO: Vâtcă - Mihuţ (`25 Floricică), Lupuţ, Hromei, Lungan - Oprea, Tudor, Munteanu, Sfârlea - Stan, Balaci. În repriza secundă au mai intrat Mindileac, Axinte, Popa, Lazăr, Cisteian, Laczko, Hoban, Achim, Bugiu, Popescu, Gavrilescu, Pătraşcu, Fărcuţa, Balea, Berde. Antrenor principal: Marian Bondrea. "Poli": Arcanu (`26 Brăneţ) - Pereny, Ad.Ilie, Beceru, I.Ionescu - Onofraş, Tincu, Fl. Croitoru, Cl. Ionescu - Pălimaru, Bălbă. În repriza a doua au evoluat: Dulcianu, T. Petre, Onuţ, Toma, Arhire, Bernard, Mitruc, Miclea, Onofraş, Păcurar. Antrenor principal: Ionuţ Popa. Arbitri: Laurenţiu Danşa - la centru, Nagy Cristian şi Cristian Pirtea - asistenţi, toţi din Oradea.