Spaniolul Gasol, cel mai bun baschetbalist european
Internaţionalul spaniol Paul Gasol, legitimat la gruparea Los Angeles Lakers, a fost desemnat, joi, cel mai bun jucător european al anului 2008 de către Federaţia Internaţională de Baschet (FIBA), informează AFP.
Interul de 2,15 metri a fost, în anul 2008, vicecampion olimpic alături de naţionala de baschet a Spaniei şi a ajuns până în finala NBA împreună cu echipa sa de club, LA Lakers. Paul Gasol a fost urmat în această ierarhie de un alt sportiv iberic, fundaşul Rudy Fernandez (Portland Trailblazers), potrivit voturilor scrutinului la care au participat fanii şi un juriu format din experţi. Urmăroarele poziţii ale acestui clasament au fost ocupate în ordine de baschetabalistul german Dirk Nowitzki (Dallas Mavericks), lituanianul Ramunas Siskauskas (ŢSKA Moscova) şi francezul Tony Parker (San Antonio Spurs).



Comentarii
Nu există nici un comentariu.