Oraşul maghiar Debrecen a găzduit Memorialul de Spadă "Békessy Béla" la care au participat 52 de sportivi (35 de băieţi şi 17 fete) printre care şi şapte reprezentanţi ai cluburilor CSM Oradea şi CS Crişul. Spadasinii pregătiţi de antrenorul emerit Nicolae Ille s-au descurcat excelent pe planşa din oraşul vecin, aflându-se printre protagoniştii întrecerii.

Deşi nu a împlinit încă 14 ani, Bianca Benea (Crişul) a participat la primul său concurs de senioare, reuşind să ocupe primul loc, învingând adversare mult mai experimentate. În finală, orădeanca a învins-o la limită (scor 15-14) pe sportiva maghiară Sárkányi Barbara. Celelalte trei spadasine orădene prezente la concurs au ocupat locul 6 (Raluca Grosman), 9 (Handlery Anna), respectiv 12 (Andreea Tufan). Bianca Benea este componentă a echipei naţionale de cadete a României, cu care va participa la Campionatul European, programat la Budapesta, în perioada 27 februarie - 2 martie 2013. În concursul rezervat băieţilor, orădeanul Andrei Timoce (CSM Oradea) a triumfat în finală tot în faţa unui spadasin maghiar, Serra Zsolt, pe care l-a învins cu un singur tuş (15-15). Csordás Róbert a ajuns până în sferturile de finală, încheind pe locul 7, în timp ce juniorul Biró Dávid, o tânără speranţă a scrimei orădene, a ocupat poziţia a 9-a.