Stadion: Municipal Gazon: bun Spectatori: aproximativ 500 Marcatori: Voiculeţ 72 / Mitrică 77 (11 m) Remarcaţi: Şeroni / Păcurar Cartonaşe galbene: Lazăr 54, Muscă 77, Voiculeţ 70 / Irina 71 FCB: Mijanovic - Lazăr, Muscă, Pătraşcu, Şeroni - Foro, Tudor (32 Tempfli), Strapak (46 Lupaşcu), Achim - Voiculeţ, Szelesi (76 Oros). Rezerve neutilizate: Mindileac - Lupuţ, Lukacs, Neaga. Antrenor principal: Kiss Alexandru. Corvinul: Rahoveanu - Mondea, Ambruş, Irina, Pisoiu - Tarcea, Furdean (89 Cobârzan), Bunea, Pepenar (83 Dăscălescu) - Păcurar, A. Pop (68 Mitrică). Rezerve neutilizate: Opric - Haţegan, Marta, Petcu. Antrenor principal: Ioan Petcu. Arbitri: Codruţ Nicoară (Râşnov) - la centru, Daniel Hârlab şi Stelian Slabu (ambii din Braşov) - asistenţi. Observator FRF: Cornel Sorescu (Piteşti). Cei care au crezut că prestaţia echipei orădene din jocul de la Arad a fost un accident s-au înşelat amarnic. Confirmarea a venit ieri după-amiază, când "roş-albaştrii" s-au chinuit cu Corvinul Hunedoara şi au obţinut doar un rezultat de egalitate (1-1). Rezultat care coroborat cu victoriile lui Gaz Metan Mediaş, Liberty Salonta şi Universitatea Cluj-Napoca scoate FC Bihor din cursa pentru promovare. Prin maniera de joc, fotbaliştii orădeni şi-au bătut pur şi simplu joc de puţinii spectatori care au venit ieri la stadion şi au îndurat frigul, precum şi de zecile de mii de bihoreni care le susţin activitatea. Este inadmisibil ca o echipă cu un buget de un milion de euro să facă doar figuraţie în teren. De la o etapă la alta exprimarea ei este tot mai slabă, iar conducerea tehnică şi administrativă nu lasă deloc impresia că poate să stopeze degringolada. Degeaba preşedintele Alexandru Sătmăreanu coboară de la tribuna oficială în teren şi invers cu câte un sfat "preţios" pentru banca tehnică, care pare depăşită de evenimente, atâta timp cât jucătorii fac doar doar ce doresc ei. Prima repriză a fost în ton cu vremea de afară. Urâtă, cu puţine faze de poartă. Partea secundă a fost mult mai animată, fapt la care au contribuit substanţial, de cele mai multe ori în sens negativ, fotbaliştii bihoreni. Mai întâi, Lazăr (54) a lovit inutil un adversar căzut la pământ şi a fost trimis mai devreme la vestiare de "centralul" Nicoară. Paradoxal, gazdele s-au mişcat ceva mai bine în inferioritate numerică, dar oaspeţii şi-au arătat cu adevărat "colţii" în minutul 65, când Al. Pop, scăpat spre poartă, a fost blocat în ultimul moment de juniorul Şeroni, cel mai bun orădean de pe teren. În minutul imediat următor, Voiculeţ a încercat o execuţie de efect de la 14 m, dar mingea s-a dus puţin pe lângă vinclu. Atacantul n-a mai greşit ţinta în minutul 72 şi a reluat cu capul în plasă, din 8 metri, o centrare a lui Lupaşcu (1-0). Bucuria bihorenilor a fost, însă, de scurtă durată. Asta, deoarece la o minge aruncată înspre propria poartă, Muscă a făcut un henţ prostesc în suprafaţa de pedeapsă, sancţionat cu lovitură de la 11 metri. Penalty-ul a fost transformat sub bară de "veteranul" Mitrică (1-1). Tot oaspeţii au fost mai aproape de victorie, dar Mijanovic a respins de sub transversală mingea trimisă cu capul de Bunea (81) din 8 metri şi a fost pe fază şi la şutul lui Dăscălescu (86) din preajma careului mare. În loc să le fie ruşine de propria neputinţă, jucătorii bihoreni n-au avut altceva de făcut la final decât să conteste arbitrajul. Replica fanilor nu a întârziat însă să apară, aceştia scandând minute în şir "Nu vă pasă de noi", "Ruşine să vă fie" şi cerând demisia antrenorului principal Kiss Alexandru.