Cea mai tânără echipă din Liga a III-a, seria 10, a pierdut categoric  (0-4) meciul cu SCM Zalău, dar diferenţa de scor s-a conturat în ultimele minute ale partidei din etapa a 9-a.

Luceafărul, care a aliniat 14 jucători sub 21 de ani, s-a ţinut bine până spre finalul primei reprize, când bihoreanul Sergiu Pop (41) a marcat cu un șut plasat din mijlocul careului (0-1). "Luceferii” au jucat fără complexe şi în partea secundă, când au irosit ocazii importante prin  Negruțiu și Pădurean, dar s-au prăbuşit în ultimele momente ale jocului, când SCM Zalău a mai punctat de trei ori prin Dan Berci 86, Romaric Logon 90, Sergiu Negruț 90+2, ultimul din penalty.

SCM Zalău: A. Pop * D. Berci, M. Onicaș, I. Ilieș, M. Forna (90 V. Mare), R. Stanciu (85 I. Ardelean), V. Calugher, C. Meșter (46 M. Doroftei), R. Logon (90 Șumlea), Sg. Jurj (63 Sg. Negruț), Sg. Pop. Antrenor: Dorin Toma

Luceafărul: Ed. Nergheș * V. Negruțiu, M. Abagiu, D. Borma, Ad. Coțolan, D. Vitalis (84 G. Ardelean), R. Toderici, D. Sfîrlea (46 N. Goilean), R. Tirla (84 L. Țîrț), R. Pădurean, G. Costea (65 Al. Jurcuț). Antrenori: Dorin Mudura și Ioan Pap-Deac

Arbitri: Mircea Salomir (Cluj-Napoca) * George Suciu (Câmpia Turzii), Robert Mereș (Cluj-Napoca). Observatori FRF: Constantin Por (Satu Mare), Ioan Papp (Carei).

Celelalte rezultate:

Progresul Şomcuta Mare - CSM Satu Mare  0-0

Sportul Şimleu Silvaniei - Someşul Dej   1-2

Marcatori:Gueye Mansour (40) / Ştefan Visic (50), David Ciurcui (90+3)

Minaur Baia Mare - CFR Cluj 2   3-0

Marcatori:Ciprian Stanciu (29, 47), Adrian Micaș (90+3)

Lotus Băile Felix - CA Oradea 0-2

Marcatori:Loren Ioviță (18), Florin Chitaș (19).

Clasament:

1. Minaur - 22 puncte; 2. Lotus - 19 puncte;3.Someşul Dej - 18 puncte; 4. CAO - 17 puncte; 5. Zalău - 15 puncte; 6. CFR 2 - 14 puncte; 7. Şimleu - 10 puncte; 8. Şomcuta Mare - 6 puncte; 9. CSM Satu Mare - 5 puncte; 10. Luceafărul - 1 punct.