”Roș-albaștrii” au încheiat în forță sezonul regulat al Ligii a III-a, cu o victorie (1-0) pe terenul lui SCM Zalău, sinonimă cu păstrarea primului loc în Seria 10, dar și cu ratarea play-off-ului de către zălăuani pentru al doilea an consecutiv.

Partida a debutat sub semnul echilibrului, după care gazdele au avut prima ocazie, irosită de de fostul atacant al FCSB, Stefan Nikolic (16), din poziție singur cu portarul Bob, care a reușit să respingă cu piciorul. Misiunea zălăuanilor s-a complicat din minutul 28, când fundașul Focșa a fost eliminat pentru fault în calitate de ultim apărător, asupra lui Marius Hosu la marginea careului mare. În inferioritate numerică, SCM Zalău nu s-a apropiat de poarta adversă, în timp ce FC Bihor a controlat partida. Treptat-treptat , au apărut și ocaziile la poarta lui Miron. Cele mai clare le-au avut  Tiberiu Serediuc (38), care a șutat de la 12 metri peste poartă, la fel ca și Cherman (49).

FC Bihor a dat lovitura de grație în minutul 87, cand Sergiu Jurj, fost la SCM Zalău, a finalizat din 4 metri cu toată opoziția lui Miron centrarea lui Marius Hosu (0-1). În afara play-off-ului la acest scor, echipa gazdă căutat golul egalizator chiar și cu portarul, dar șansa de a marca au avut-o în prelungiri tot orădenii, însă în ultimul moment Miron a reușit să respingă mingea expediată de Cherman.

FC Bihor începe play-off-ul pe teren propriu, sâmbătă, 1 aprilie, de la ora 17.00, cu Lotus Băile Felix, beneficiara victoriei orădenilor la Zalău. În celălalt joc se vor întâlni CSM Satu Mare și Gloria Bistrița.

SCM Zalău: B. Miron - F. Pop, M. Focșa, Cr. Jalbă, A. Mare (65 L. Pop), C. Meșter (72 B. Minteuan), V. Calugher, T. Man (72 S. Nicoraș), S. Culda (65 Sg. Pop), Al. Negrean (28 A. Bobaru), St. Nikolic. Antrenor: Cristian Lupuț.

FC Bihor: R. Bob - C. Jurj, A. Gal, R. Farcaș, I. Ban - G. Cherman, Cl. Petruș (80 Ad. Popa) - T. Serediuc (51 Sg. Jurj), R. Gunie, A. Gheorghiță (69 L. Ioviță) - M. Hosu. Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.

Arbitri: Raul Bădărău (Hunedoara) - la centru; Daniel Ilinca, Daniela Constantinescu (ambii din Craiova) - asistenți. Observatori FRF: Daniel Scridon (Arad) și Iulian Szekely (Cluj-Napoca).

2. CSM Satu Mare 18       12       2          4          35-17             38

3. Gloria Bistriţa     18       12       2          4          29-12             38

4. Lotus Băile Felix             18       7          6          5          27-24             27

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. SCM Zalău           18       8          3          7          24-20             27

6. Minerul Ocna Dej          18       6          3          9          22-27             21

7. CSM Sighet          18       5          5          8          25-34 20

8. CFR 2         18       4          4          10       16-29 16

9. Victoria Carei      18       4          2          12       15-31 14

10. Sportul Şimleu*18      3          4          11       14-28 11