Cu gândul la a găsi soluţii pentru a scoate cât mai repede echipa din zona nisipurilor mişcătoare, Cristian Dulca, antrenorul „luceferilor”, a introdus în partida de pe Stadionul Clujana printre primii 11 patru jucători care nu fuseseră titulari în ultima etapă de campionat. Astfel, la capătul celor 90 de minute, echipa gazdă a reuşit să se impună cu scorul de 3-1 (2-1), calificându-se în turul următor al Cupei României.

Chiar dacă nu a avut în faţă cea mai în formă echipă din eşalonul al treilea, echipa orădeană nu a forţat calificarea în 16-mile competiţiei, concentrându-se mai mult pe ceea ce are de făcut în campionat, unde situaţia este îngrijorătoare. În acest context, viruşii au deschis devreme scorul, în minutul 10, prin Andrei Ceaca. Acesta a preluat o minge în careu după care a şutat printre picioarele lui Goia. Bihorenii şi-au respectat blazonul (Luceafărul fiind, totuşi, o echipă de Liga a II-a) şi, după 7 minute, au restabilit egalitatea prin Răzvan Trif. Jucătorul, care a fost utilizat la mijlocul terenului, a interceptat un balon respins de apărarea adversă, după care a şutat în diagonală, învingându-l pe Filip Lăzăreanu, fiul fostului portar de legendă al FC Bihor, Marcel Lăzăreanu. Gazdele au preluat din nou conducerea în minutul 32, atunci când Adrian Lupu a executat perfect o lovitură liberă. Balonul a trecut peste zid, poposind în poartă prin apropierea vinclului din dreapta porţii apărate de Goia. Scorul final a fost stabilit în minutul 72 de către Raul Vitan. Acesta a fost lansat în adâncime de către un coechipier şi, după o preluare scurtă, a înţepat balonul, trimiţându-l pe lângă portarul orădean.

Aşadar, Luceafărul părăseşte competiţia KO, dar, cu toate acestea, va încasa suma de 1.000 de euro după cum a stabilit FRF pentru această fază a întrecerii. „Viruşii verzi” vor fi recompensaţi cu 3.000 de euro pentru calificarea în turul următor al Cupei României.

Luceafărul: Goia - Balea, Ciobanu, Mutu (43 Tînc), Ban - Ţegle, Cuc (53 Codoban) - Al. Dulca, Chiş Toie (70 Bedea), R. Trif - A. Antohi.

Antrenor: Cristian Dulca.

Sănătatea: Lăzăreanu (cpt.) - Cr. Paul, E. Negru, M. Dan, I. Ţârlea, Vitan, Yuh Joel, Ititesc, Ad. Lupu, Gaşpar, Ceaca. Rezerve: Andr. Todoran - Varodi, Indreica, D. Lazăr, H. Rus, D. Bucur, Miţăraş.

Antrenor: Matei Dan şi Csaba Chiş.

Alte rezultate înregistrate ieri în Cupa României: Aerostar Bacău - Foresta Suceava 1-0, CSM Focşani - Ştiinţa Miroslava 0-5, Agricola Borcea - Petrolul Ploieşti 1-4, Unirea Slobozia - Dunărea Călăraşi 2-1, AFCM Alexandria - Academica Clinceni 1-3, ACSO Filiaşi - FC Argeş 2-3 (după lovituri de departajare) şi CSM Şcolar Reşita - Pandurii Târgu Jiu 3-2 (după penalty-uri). Partida Universitatea Cluj - Olimpia Satu Mare s-a disputat ieri după închiderea ediţiei.

Astăzi se mai dispută jocurile: CS Baloteşti - CS Afumaţi (ora 11.00), Sporting Lieşti - Dacia Unirea Brăila, Metaloglobus Bucureşti - Sportul Snagov, AFC Hărman - Chindia Târgovişte, ACS Şirineasa - CS Mioveni Voinţa Biled - ASU Poli Timişoara, Naţional Sebiş - UTA, Performanţa Ighiu - ASA Târgu Mureş şi Industria Galda - AFC Hermannstadt (toate de la ora 14.30).