Primul concurs organizat în acest an la Oradea a fost turneul de şah rapid desfăşurat în 4 ianuarie, la Universitatea Agora. Competiţia a atras la start 21 de jucători, care s-au duelat pe durata a 7 runde, în sistem elveţian.
Etapa inaugurală a fost câştigată de Alexandru Stanciu (categoria I, Crişul Oradea) - 6,5 puncte; secondat pe podium de Dan Raţ (maestru FIDE, U Agora Oradea) - 6 puncte şi de Ionel Luca (candidat de maestru, Crişul Oradea) - 5 puncte.
La neclasificaţi s-a impus Mircea Paul, iar la secţiunea juniori, Robert Irimiaş, de la Crişul Oradea.