Românii continuă doar la "dublu"
Perechile Monica Niculescu/Sorana Cârstea şi Edina Gallovits/Arantxa Parra Santonja (România/Spania) s-au calificat în turul doi al probei de dublu de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului. La masculin, Andrei Pavel/Horia Tecău s-au calificat şi ei în turul secund. În proba de simplu, România nu mai are niciun reprezentant.
Niculescu şi Cârstea, cap de serie numărul 14, s-au impus, în primul tur, cu scorul de 6-3, 2-6, 6-3, în faţa cuplului american Julie Ditty/Carly Gullickson. Cele două românce vor întâlni perechea Nathalie Dechy/Mara Santangelo (Franţa/Italia).
Edina Gallovits şi partenera sa de dublu Arantxa Parra Santonja au învins, în primul tur, perechea australiană Monique Adamczak/ Olivia Rogowska, scor 5-7, 6-2, 6-4. În faza următoare, Gallovits şi Parra Santonja vor întâlni cuplul Cara Black/Liezel Huber (Zimbabwe/SUA), cap de serie numărul unu.
Pavel şi Tecău au dispus cu scorul de 6-1, 7-6 (7-3) de cuplul Simon Aspelin/Pavel Vizner (Suedia/Cehia), cap de serie numărul 10. Cei doi români îi vor întâlni în turul doi al competiţiei pe Ivo Karlovici şi Jean-Claude Scherrer, din Croaţia, respectiv Elveţia.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.