După ce au pierdut cu 3-1 la Gyula primul joc de verificare disputat în compania naţionalei similare a Ungariei, fotbalistele tricolore U17 au fost învinse 7-3 (4-1) şi în cea de-a doua partidă care ar fi trebuit să constituie revanşa în faţa selecţionate ţării vecine.

Partida, care s-a defăşurat pe Stadionul Luceafărul din Sânmartin şi care a prilejuit încheierea stagiului centralizat de pregătire desfăşurat în Bihor, s-a încheiat cu nu mai puţin de 10 goluri marcate, fotbalistele pregătite de Irina Giurgiu reuşind să reducă uşor din handicap doar în partea secundă. Cu un joc de apărare visător, româncele au încasat nu mai puţin de 4 goluri în prima repriză reuşind să înscrie o singură dată, prin Cristina Botojel, în minutul 43. În mitanul secund, pentru tricolore au mai punctat Ioana Bălăceanu, în minutul 62, şi Adina Borodi, în minutul 80. Golurile selecţionatei maghiare au fost marcate de următoarele: Bokor Bianka 24, Edina Ciontoş 27 (autogol), Siber Gloria 36, 47, Savanya Csilla 44 şi Papai Emoke 48, 55 din penalty. Jocul a fost arbitrat de către Adina Popa – Eniko Biro, Diana Ilie, arbitru de rezervă fiind Adina Moza.

România U17: Câmpean (46 Nicolae) – Mitri, Bratu (50 Oneț), Ciontoș, Szasz (38 Pascu) – Botojel – Orban (84 Radu), Mirea – Bălăceanu, Borodi, Frîncu (61 I. Lupu). Selecţioner: Irina Giurgiu, aceasta fiind ajutată la pregătirea portarilor de către orădeanul Vlad Gheţe, noul component al echipei CAO Oradea şi fost campion european de minifotbal cu selecţionata tricoloră.

Ungaria U17: Torok – Szekely Zsuzsana, Maraz, Sain, Vida, Nagy, Savanya, Meszaros, Bokor, Siber, Papai. Au mai intrat Szekely Zsofia, Sali, Lovasz, Siber şi Csizmadia. Antrenor: Schumi Dorottya.