FC Bihor - Gaz Metan Mediaş 4-1 (3-1) Schimbarea conducerii tehnice a FC Bihor pare să fi fost de bun augur, fotbaliştii orădeni reuşind să surclaseze fostul lider al seriei a III-a, după o primă repriză de senzaţie. Meciul a debutat cum nu se poate mai prost pentru gazde, care s-au văzut conduse pe tabelă încă din minutul 7, deşi, până atunci, tonul disputei le aparţinuse. Jocul avântat şi plin de elan al orădenilor a primit un knockdown neaşteptat, fundaşul Cristi Pop reuşind să înscrie după o cursă solitară de peste 40 de metri, profitând şi de neînţelegerile dintre apărătorii orădeni, care s-au dovedit simple jaloane la slalomul fundaşului medieşean. Deşi erau premise ca fotbaliştii orădeni să acuze acest şoc, acest lucru nu s-a întâmplat, pentru că Daniel Stan şi-a adus aminte că este un vârf penetrant şi a reuşit dubla, întorcând balanţa de partea gazdelor, care au dat lovitura decisivă cu două minute înainte de pauză, când Gado a spart gheaţa (atacantul orădean înscrisese în acest sezon doar din penalty) şi a marcat un gol spectaculos, ce s-a dovedit decisiv în ecuaţia partidei. Pentru că, după pauză, medieşenii au forţat doar în primul sfert de oră, apoi s-au stins uşor-uşor, iar acelaşi Gado a reuşit să-l imite pe Stan şi să-şi treacă în cont dubla, parafând cel mai clar succes al orădenilor din actuala stagiune, unul care-i readuce în cărţile promovării. A fost o partidă cu suspans, cu multe goluri, cu destule faze de poartă, astfel că, la final, aplauzele susţinătorilor echipei gazdă au venit firesc, suporterii orădeni fiind satisfăcuţi atât de rezultat, cât şi de puterea de luptă şi ambiţia dovedite de fotbaliştii orădeni, care au reuşit o revenire spectaculoasă, demonstrând că, atunci, când vor şi doresc, pot emite pretenţii justificate la promovare. E drept că mai este mult până departe, dar spiritul combativ, puterea de a reveni şi dorinţa de victorie ale jucătorilor echipei gazdă sunt aspecte pozitive, ce merită evidenţiate, dar ele trebuie continuate în aceeaşi manieră, astfel încât (ajutaţi fiind şi de rezultatele indirecte) obiectivul promovării să nu rămână o Fata Morgana. FC Bihor - Gaz Metan Mediaş 4-1 (3-1) Marcatori: Stan `14 `41, Gado `43, `72 / Ad. Petre `7 Stadion: Municipal Teren: bun Spectatori: 1.500 FC Bihor (4-4-2): Vâtca - Ciobanu (`58 Fl. Lazar), Cr. Munteanu, Lupuţ, Lungan - Fele, Neaga, Tudor, Sfârlea - Stan (`69 Lupaşcu), Gado (`78 Lukacs). Antrenor: Ion Marin Gaz Metan (4-4-2): Roşca - Cr. Pop, Nan, Şomfălean, Buzean - Petre, Petelean (`46 V. Stoica), Hoban (`86 Briciu), Crăciun - Pleniceanu (`75 Curteanu), Boaru. Antrenor: Jean Gavrilă Au arbitrat: Sebastian Colţescu (Craiova) - Florin Buzărnescu (Craiova) şi Ioan Onicaş (Zalau) Observatori FRF: Ioan Băjenescu - Ioan Igna (ambii din Timişoara) Cartonaşe galbene: Lupuţ (`17), Neaga (`26), Gado (`61), Fl. Lazăr (`66), Sfârlea (`77) / C. Pop (`38), Hoban (`64)