UTA - FC Oradea 1-1 (0-0) Profitând de amânarea cu o săptămână a startului sezonului de primăvară, UTA şi FC Oradea au mai susţinut un amical, al treilea din această perioadă competiţională. Dacă în precedentele întâlniri, combatantele şi-au împărţit victoriile la acelaşi scor (2-1), egalitatea perfectă s-a menţinut şi după partida disputată sâmbătă dimineaţa, în oraşul de pe Mureş, încheiată cu o remiză. Meciul a plăcut celor aproximativ 1500 de spectatori, mai degrabă prin ardoarea cu care jucătorii s-au duelat pe durata celor 90 de minute, decât prin realizări tehnice. Totuşi, mai motivaţi au părut fotbaliştii echipei gazdă, dornici de a demonstra noii conduceri administrative şi, mai ales, tehnice, că-şi merită locul în lotul pentru retur. Aşa a fost posibil ca, în prima repriză, arădenii să lege mai bine jocul şi să-şi creeze câteva ocazii clare de a marca, cu toate că Dumitru Dumitriu a trimis în teren o formulă de echipă apropiată de cea cu care va începe meciul cu Rapid. Încă din start, gazdele şi-au arătat valenţele ofensive, ratând două oportunităţi de a marca, în minutele 4 şi 6, prin şteianul Cristian Luca, în urma unor faze lucrate de omniprezentul Bota. După un şut anemic al lui Nicolae, din lovitură liberă de la 28 de metri, şi un presupus fault în careu făcut de Ciprian Luca asupra lui Vrăjitoarea, nesancţionat de arbitru, arădenii s-au apropiat din nou periculos de poarta lui Rotaru. Mai întâi, în minutul 17, Apostu a trimis cu capul din 7 metri, puţin pe lângă, pentru ca, două minute mai târziu, Bota să facă acelaşi lucru, dar în urma unui şut de la 18 metri. Acelaşi Bota, remarcat şi dorit de Dumitriu la echipa sa, şi-a mai încercat o dată norocul de la 20 de metri, dar Rotaru a respins cu dificultate. A fost ultima ocazie a primei reprize, una în care doar portarul Rotaru şi Siljanovski au avut o evoluţie mai aproape de aşteptări. Dornică să-şi onoreze statutul de divizionară A, formaţia orădeană a ieşit mai decisă de la vestiare. Începutul reprizei secunde i-a găsit pe "roş-albaştri" la cârma ostilităţilor. Sfârlea a avut şansa golului în minutul 51, dar mingea trimisă de la 17 metri a ocolit de puţin poarta lui Irimia. Replica arădeană nu a întârziat să vină, trei minute mai târziu, însă Brajcin a reuşit să prindă "scăriţa" lui Chiţescu. Cel mai bun jucător al echipei bihorene, macedoneanul Siljanovski, şi-a încununat evoluţia cu un gol de generic, în minutul 57, mingea trimisă de la 15 metri, poposind aproape de vinclu (1-0). Golul nu i-a descumpănit deloc pe amfitrioni, ba dimpotrivă, i-a ambiţionat şi mai mult, atacurile lor devenind din ce în ce mai periculoase. Dacă în minutul 61, Brajcin a respins spectaculos o minge trimisă de Ciprian Luca din lovitură liberă de la 25 metri, iar patru minute mai târziu, Ştefăligă, scăpat de sub marcaj de Amzucu, a şutat pe lângă din 6 metri, portarul orădenilor n-a mai avut ce face în minutul 66. Atunci, Cristian Luca l-a depăşit cu lejeritate pe Nemţanu şi de la 20 de metri a plasat mingea pe lângă Brajcin, restabilind egalitatea (1-1). Până la final s-a jucat pe contre, însă, pe fondul numeroaselor schimbări făcute de cei doi tehnicieni, care, cu ani în urmă, au lucrat împreună la Steaua şi la prima reprezentativă, meciul a mai scăzut în intensitate. Chiar şi aşa, bihorenii ar mai fi putut înscrie în ultimul minut, dar mingea trimisă din apropiere de Stan a întâlnit bara. Ar fi fost, totuşi, un rezultat nedrept după aspectul general al jocului. UTA: Irimia - Panin, Demian (`73 Rusu), Ciprian Luca, Panaitescu (`80 Costache) - Bota (`76 Petruţ), Szyller, Chiţescu (`46 Danteş), Rădoi (`67 Ciubăncan) - Cristian Luca (`67 Albeanu), Apostu (`56 Ştefăligă). Antrenori: Ilie Stan (principal), Dan Cuedan, Vasile Butar (secunzi). FC Oradea: Rotaru (`46 Brajcin) - Amzucu (`68 Lazăr), Stanciu (`68 Zaha), Munteanu (`46 Nemţanu) - Fele (`78 Neaga), Dumitra (`57 Fritea), Nicolae (`57 Mărginean), Sfârlea (`57 Georgiu), Dianu (`65 Lungan) - Siljanovski (`74 Lupaşcu), Vrăjitoarea (`46 Stan). Antrenori: Dumitru Dumitriu (principal), Musznay Zsolt, Gheorghe Bologan (secunzi). Cartonaşe galbene: Panin, Demian / Vrăjitoarea, Stan Arbitri: Ovidiu Haţegan - la centru, Mircea Toderici şi Mihai Jivan - asistenţi, toţi din Arad.