CSM Oradea, vicecampioana României la polo pe apă, are 4 reprezentanți în selecționata țării noastre care, în aceste zile, își joacă șansa calificării la Jocurile Olimpice. Într-o partidă disputată ieri, la Rotterdam, în cadrul turneului preolimpic, România a învins 12-7 (1-1, 4-4, 4-1, 3-1) Germania și va juca meciul decisiv pentru calificarea în sferturi cu Franța astăzi, de la ora 18.30.

După două înfrângeri și un rezultat de egalitate a sosit și momentul primului succes pentru naționala de polo care a învins ieri selecționata Germaniei la 5 goluri diferență, după o repriză secundă fenomenală în care a marcat în total 7 goluri, încasând doar două. Trei dintre reușitele tricolorilor au aparținut unor sportivi legitimați la CSM Oradea. Este vorba despre Vlad Georgescu, poloist care, cu cele două reușite împotriva nemților, a ajuns la 10 goluri marcate pentru națională, cele mai multe înscrise de vreun poloist român în această competiție, și Alexandru Vătrai, care a punctat o dată în poarta Germaniei. De altfel, Vlad Georgescu a fost declarat jucătorul meciului cu Germania.

O contribuție majoră la acest prim succes din Olanda a avut și orădeanul Marius Țic, cel care, în campionat, apără poarta echipei Steaua București. Acesta a avut din nou o prestație excelentă, procentajul reușitelor sale fiind de 65,1% după ce în partida cu Olanda avusese chiar mai mult, 67,9%. Pentru tricolori au mai înscris cu Germania următorii: Cosmin Radu (3), Alexandru Ghiban (3), Andrei Prioteasa (2) și Victor Antipa (1). În urma acestui succes, România a urcat provizoriu pe locul al patrulea, calificant în faza sfeturilor de finală, dar, la momentul redactării acestui material, Franța, a 5-a clasată, nu disputase partida cu Olanda. Indiferent de rezultatul acestui duel, care s-a terminat ieri după închiderea ediției, România depinde doar de ea având meci direct, astăzi, de la ora 18.30, cu selecționata „cocoșului galic”.

Rezultate înregistrate în Grupa B: Croația - România 16-6, Olanda - Germania 11-10, Franța - Rusia 12-13, România - Rusia 9-9, Franța - Germania 13-12, Croația - Olanda 25-8, România - Olanda 8-9, Rusia - Germania 17-5, Franța - Croația, Germania - România 7-12 și Croația - Rusia 13-14.

Ieri, după închiderea ediției, s-a disputat partida Olanda - Franța. Astăzi se vor juca următoarele meciuri: Franța - România (ora 18.30), Rusia - Olanda (ora 20.00) și Croația - Germania (ora 21.30).

CLASAMENT GRUPA B: 1. Rusia - 7 puncte (4 jocuri), 2. Croația - 6 p (4j), 3. Olanda - 4 p (3j), 4. România - 3 p (4j), 5. Franța - 2 p (3j), 6. Germania - 0 p (4j).

CLASAMENT GRUPA A: 1. Muntenegru - 4 p (2j), 2. Grecia - 4 p (2j), 3. Georgia - 2 p (2j), 4. Canada - 2 p (3j), 5. Brazilia - 0 p (3j).

Primele patru echipe din fiecare grupă se califică în sferturile de finală. Doar primele trei clasate la finele turneului vor obține „biletele” pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo.