Naţionala de polo a României a susţinut, la Szolnok, cea de-a doua partidă amicală în faţa echipei Ungariei, câştigătoarea ultimelor două ediţii ale Jocurilor Olimpice. Dacă la Oradea, echipa ţării vecine s-a impus la limită, scor 11-10, de această dată Ungaria a învins fără probleme, cu 12-6 (4-2, 2-1, 3-2, 3-1), după un meci pe care l-a dominat de la început şi până la sfârşit.

Dacă în partida de la Oradea, România a fost aproape de a obţine un rezultat pozitiv, de această dată echipa pregătită de Cornel Rusu nu a mai putut să facă faţă forţei echipei maghiare. În primul "sfert" al jocului, Cornel Rusu l-a pierdut pe orădeanul Kadar, acesta fiind eliminat definitiv, în urma unei altercaţii cu un adversar. Primele opt minute s-au încheiat cu un avantaj de două goluri (4-2) pentru echipa gazdă, care a fost "vioara întâi" a partidei. Şi "sfertul" secund a revenit tot Ungariei, care la jumătatea partidei conducea cu 6-3. Deşi România a încercat să ţină scorul cât mai strâns, odată cu trecerea minutelor diferenţa se mărea, finalul jocului consemnând un succes meritat al Ungariei, cu 12-6.
Ungaria: Szecsi, Gergely, Nagy (portari), Varga Tamas 1, Madaras, Steinmetz 1, Szivos, Benedek 3, Kiss 3, Varga Daniel, Varga Denes 1, Varga Zsolt, Molnar, Hosnyanszky 2, Gor-Nagy, Biros 1. Antrenor: Kemény Denes.
România: Nenciu, R. Dinu (portari), Rydzik, Cosmin Radu 2, Iosep, Buşilă 3, Dunca, Negrean, Edward Andrei, Ramiro Georgescu 1, Alexandru Matei, Kadar, Tarnoveţchi, Goanţă. Antrenor: Cornel Rusu.
După cum se ştie, Ridzyk, Dunca, Ramiro Georgescu, Kadar şi Tarnoveţchi sunt componenţi ai campioanei naţionale, CSM Leonardo Oradea.