Poloiştii orădeni, mai aproape de al şaptelea titlu - Instrucţie cu dinamoviştii
Bazinul olimpic Ioan Alexandrescu din Oradea a găzduit vineri şi sâmbătă primele două partide ale finale Superligii Naţionale de polo pe apă. Câştigătoarea ultimelor şase ediţii ale întrecerii interne, CSM Digi Oradea a primit replica vicecampioanei Dinamo Bucureşti, singur grupare din campionat care, în actualul sezon, a reuşit să obţină un punct în faţa deţinătoarei titlului.
Ambele jocuri s-au desfăşurat după acelaşi scenariu, fiind dominate "da capo al fine" de poloiştii orădeni care au făcut instrucţie cu formaţia bucureşteană, pe care au învins-o cu scorul de 13-7 şi 13-4. Dinamoviştii au jucat de la egal la egal cu orădenii doar în momentele în care aceştia din urmă, având un avantaj liniştitor pe tabelă, au redus din turaţie. Când campionii au jucat la potenţialul lor real, spectatorii din tribune (destul de puţini, în condiţiile unei finale de campionat naţional) au avut şansa de a vedea goluri spectaculoase pe care le-au răsplătit cu aplauze generoase. În meciul doi a intrat între buturile formaţiei oaspete şi orădeanul Florin Ţic, cel care a avut câteva intervenţii salvatoare în faţa unor jucători orădeni lipsiţi de concentrare. Nici el n-a putut face însă nimic, atunci când poloiştii de la CSM Digi au expediat şuturi precise de la distanţă, care au poposit în plasa porţii dinamoviste. De cealaltă parte, Dorin Creţu, introdus şi el în ultimul sfert al meciului secund cu Dinamo, s-a remarcat prin câteva intervenţii reuşite, primind un singur gol de la bucureşteni. "Diferenţa dintre cele două echipe a fost evidentă în aceste prime două partide. Dorim să ne păstrăm concentrarea şi pentru următoarele două jocuri din Capitală, pentru a încheia finala, fără surprize, în doar patru meciuri" - a spus după dubla cu Dinamo, poloistul orădean Nicolae Diaconu. "Mă bucur că echipa a tratat cu seriozitate aceste jocuri cu Dinamo şi s-a impus la diferenţe clare. Suntem mai aproape de titlu, dar trebuie să tratăm la fel de atent şi cele două jocuri pe care le vom disputa la Bucureşti" - a adăugat Tóth László, tehnicianul formaţiei orădene.
CSM Digi Oradea - Dinamo 13-7 (4-1, 1-2, 4-0, 4-4) şi 13-4 (3-1, 4-1, 1-1, 5-1)
CSM Digi: Gogola, D. Creţu - Samuilă 2+0, Szabó 2+1, Diaconu 2+1, Chioveanu 2+1, Popoviciu 0+1, A. Matei 1+1, Buşilă 1+2, A. Creţu 2+1, Dunca 1+0, Ghiban 0+2, Kadar 0+3.
Antrenor: Tóth László.
Dinamo: Stoenescu, Nenciu, Ţic - Orzoiu 1+0, Robu 2+0, Necşulescu, Ianc, Vrânceanu, Enescu, Szilard Demeter, Teohari 1+1, G. Georgescu 0+1, A. Georgescu 2+1, Goanţă 1+0.
Antrenor: Viorel Rus.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.