Podium beiuşean la Memorialul "Traian Ganea"
În cele două săli de sport din Beiuş s-a desfăşurat, zilele trecute, cea de-a treia ediţie a Memorialului „Traian Ganea" la fotbal juvenil. Competiţia a fost organizată de clubul local de fotbal Bihorul, în colaborare cu Primăria municipiului Beiuş şi cu Asociaţia Judeţeană de Fotbal (AJF) Bihor.
Traian Ganea s-a născut la 23 ianuarie 1936, la Beiuş. A jucat fotbal la Dinamo Oradea, Bihorul Beiuş şi Minerul Ştei, la ultima dintre echipele amintite avându-l ca antrenor pe reputatul Iosif Petchovski. A antrenat mulţi ani echipele de juniori şi de seniori ale Beiuşului. Traian Ganea a fost unul dintre cei mai iubiţi şi apreciaţi fotbalişti beiuşeni. Lui Traian Ganea i-a călcat pe urme fiul Remus, cel mai bun produs al fotbalului beiuşean, cu prezenţe în echipele de tineret şi olimpică ale României. Actualmente, Remus Ganea este preşedintele clubului Bihorul Beiuş.
La competiţie au participat opt echipe, trei din urbea de pe Crişul Negru (CF Bihorul, Şcoala cu clasele I-VIII „Nicolae Popoviciu", Liceul Pedagogic „Nicolae Bolcaş") şi câte una din Budureasa,
Curăţele, Căbeşti, Sâmbăta şi Tărcaia. Pe lângă faptul că a cinstit memoria fostului om de fotbal Traian Ganea, turneul a mai avut ca scop depistarea a noi talente din zona Beiuşului. De altfel, dorinţa expresă a conducerii grupării beiuşene este de a pune bazele unui puternic centru de copiii în localitate, care să furnizeze "grosul" jucătorilor pentru echipa din municipiul de pe Crişul Negru.
Turneul a fost dominat de beiuşeni, care au monopolizat podiumul. Alcătuită din jucători care evoluează cu echipa secundă a oraşului într-o competiţie de seniori (Liga a V-a), Bihorul Beiuş a ocupat prima poziţie, după ce a dispus în finală de formaţia şcolii "Nicolae Popoviciu". Ultimul loc pe podium a revenit celor de la Liceul Pedagogic "Nicolae Bolcaş".
Rezultate:
GRUPA A
Şcoala cu clasele I-VIII "Nicolae Popoviciu" - Şcoala cu clasele I-VIII Tărcaia 8-0
Liceul Pedagogic "Nicolae Bolcaş" - Şcoala cu clasele I-VIII Curăţele 1-0
Liceul Pedagogic - Şcoala Tărcaia 0-0
Şcoala Curăţele - Şcoala "Nicolae Popoviciu" 1-4
Şcoala Tărcaia - Şcoala Curăţele 3-6
Şcoala "Nicolae Popoviciu" - Liceul Pedagogic 4-1
Profesori: Florica Iagăr (Liceul Pedagogic „Nicolae Bolcaş"), Sorin Balint (Pedagogic), Dereş Valentin (Curăţele), Andrei Stan (Tărcaia).
GRUPA B
Şcoala cu clasele I-VIII Budureasa - Şcoala cu clasele I-VIII Căbeşti 1-4
CF Bihorul Beiuş - Şcoala cu clasele I-VIII Sâmbăta 7-0
CF Bihorul Beiuş - Şcoala Budureasa 6-0
Şcoala Căbeşti - Şcoala Sâmbăta 4-0
Şcoala Căbeşti - CF Bihorul Beiuş 0-7
Şcoala Sâmbăta - Şcoala Budureasa 1-1
Câştigătoarele celor două grupe au disputat finala mare, în timp ce echipele clasate pe locul secund s-au duelat pentru locurile 3-4.
Finala mică: Căbeşti - Liceul Pedagogic "Nicolae Bolcaş" 0-2
Finala mare: CF Bihorul Beiuş - Şcoala cu clasele I-VIII "Nicolae Popoviciu 5-2.
Componenţa primelor două clasate:
Bihorul Beiuş: Emil Sere - Roman Alexandru, Higyed Norbert, Lăzău Doru, Micle Mark, Turcan Robert, Toma Andrei, Toma Dan, Dăgău Robert. Antrenor: Alin Popa.
Şcoala "Nicolae Popoviciu": Lăzău Cătălin, Dringo Ionică, Raul Roiti, Ţig Adrian, Stan Andrei, Abrudan Cristian, Varga Geza, Moş Bert, Vaida Alexandru, Maldoniczky Eduard. Antrenor: Sorin Balint.
Festivitatea de premiere a fost făcută de Remus Ganea. Pe lângă cupele şi diplomele oferite echipelor de pe podium au mai fost acordate şi câteva premii speciale. Cel mai bun jucător a fost desemnat Mladoniczky Eduard, care a mai primit şi titlul de golgeter al turneului. Premiul fair-play a intrat în posesia câştigătoarei ultimelor două ediţii, echipa din Căbeşti.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.