Beiuş, a trăit în acest an unul dintre momentele cele mai importante ale existenţei sale, fiind nevoită din motive financiare să-şi întrerupă activitatea pe a 3-a scenă a fotbalului românesc şi să reia totul de la 0, în liga a V-a.

Timpul pare să vindece cel mai bine această rana adâncă din sufletul iubitorilor de fotbal din zonă, iar parcursul perfect din această prima parte a campionatului reaprinde speranţa că va renaşte o nouă echipă capabilă să facă cinste municipiului de pe Crişul Negru. Conducerea grupării beiuşene a organizat banchetul finalului de tur, la care au participat staff-ul tehnic, jucătorii CF Bihorului şi câteva personalităţi locale care au fost tot timpul alături de echipă, cum ar fi Dan Ardelean, prof. Viorel Codreanu, Ioan Silaghi, Liviu Bondor etc. Desigur nu puteau lipsi primarul Adrian Domocoş şi preşedintele echipei de fotbal, proaspătul deputat ing. Gheorghe Costin, acesta din urmă având un rol fundamental în menţinerea echipei pe făgaşul normal, mai mult decât atât, toţi componentii echipei declarându-se mulţumiti de modul în care a gestionat problemele cu care s-a confruntat clubul, fiecare jucător fiind cu banii la zi. De altfel, preşedintele Gheorghe Costin a declarat  că promisiunea făcută la început de campionat şi anume accederea in liga a IV-a va rămâne obiectivul principal. În acest sens se vor parafa transferuri ce vor avea menirea ca misiunea să fie mult mai uşoară în retur. Revenind la petrecerea echipei beiuşene, atmosfera a fost extraordinară, , responsabilul cu buna dispoziţie si organizarea fiind vicepreşedintele echipei, inepuizabilul Ioan Bondor. Conducerea clubului beiuşean şi-a răsplătit grupele de juniori cu dulciuri şi răcoritoare, antrenorii Daniel Borza, Sorin Olteanu şi Adrian David declarându-se mulţumiti de realizările avute în aceasta toamnă cu viitorii fotbalişti ai CF Bihorului Beiuş. Ca în fiecare final de an, CF Bihorul Beiuş va organiza şi de acestă dată Memorialul ''Traian Ganea'', ajuns la ediţia a 6-a, şi Cupa de Iarnă, cu participarea şcolilor din municipiul Beiuş, o dovadă în plus a faptului că indiferent de vremuri fotbalul beiuşean merge mai departe...

Ionel GOINA