Sala de Sport a Colegiului Național „Avram Iancu” Ștei a fost, zilele trecute , gazda turneului de fotbal, pe teren redus, în formula 5+1, două reprize a câte 15 minute, a fazei pe Zona Sud a județului Bihor din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar.

La acest reușit turneu au participat trei echipe, Colegiul Național „Avram Iancu” Ștei, Liceul Teoretic „Aurel Lazăr” Oradea, Liceul Tehnologic Nr. 1 Dobrești, jucând ficare cu fiecare, în urma căreia s-a stabilit echipa ce va juca la faza finală pe județul Bihor, care se va disputa pe 10 martie la Oradea. S-au înregistrat următoarele rezultate: LT „Aurel Lazăr”  - Liceul Tehnologic 4-1 (2-1);  CN „Avram Iancu” - Liceul Tehnologic 2-2 (2-2); CN „Avram Iancu” - LT „Aurel Lazăr” 3-2 (2-0). Spre cinstea lor, echipele participante au dat dovadă de o bună pregătire, dar mai ales prin prestația avută au „punctat” și la capitolul seriozitate, fapt demn de remarcat, cum, de altfel, trebuie specificată maniera de arbitraj a prof. Marius Crișan, de la Școala Gimnazială Budureasa, una corectă și imparțială, în timp ce asistența medicală a fost asigurată de Gianina Purle. Prima întâlnire dintre orădeni și dobreșteni a început cu deschiderea scorului de către „tehnologi”, însă orădenii au reușit să termine în avantaj prima repriză, după care pe fondul multor ratări a partenerului de întrecere să câștige la o diferență mult prea aspră, dacă ținem cont de realitatea din teren. În a doua partidă, șteienii au pornit în forță și după doar câteva minute aveau două goluri avans, însă dobreștenii au revenit miraculos, reușind egalarea, 2-2, chiar înainte de pauză, care s-a menținut până la finalul meciului. Ultima partidă s-a constituit într-o adevărată finală, în care orădenii aveau, conform „calculelor hârtiei”, și varianta unui meci egal, în timp ce gazdele doar victoria. Începutul de meci a fost benefic șteienilor care au deschis scorul, 1-0,  după doar 13 secunde de joc, reușind desprinderea, 2-0, la ultima fază a primei reprize. Orădenii au redus din diferență, 2-1, la mijlocul reprizei secunde, însă la următoarea fază gazdele au înscris din nou, dar au „trăit” momente de suspans pe final de partidă, deoarece orădenii au înscris imediat, 3-2, rezultând un final de meci pe „contre”, fără însă ca tabela de marcaj să mai sufere modificări, spre satisfacția prof. Cristian Andru, directorul CN „Avram Iancu” Ștei, prezent ca de obicei la meciurile favoriților, ca și ec. Marius Cioară, viceprimarul orașului Ștei. Astfel, „Nepoții Moțului”, Ioan Natanael Pantea, Antonio Cătălin Simedre, Cristian Cătălin Țigan, Daniel Vlăduț Pașca, Cătălin Pașca, Tudor Ciobota, Giuliano Robert Marc, George Farcaș, Bogdan Ciucean, Cătălin Adrian Galea, antrenați de prof. Emanuel Coroiu, s-au calificat la faza finală pe județ. Felicitări și echipei LT „Aurel Lazăr” Oradea, antrenată de prof. Eugen Ilisoi, care i-a avut în componență pe Remus Butiri, Alexandru Varodi, Șerban Tirla, Ionuț Zlibuț, David Vilciuc, Laviniu Ciucle, Andrei Iojibah, precum și Liceului Tehnologic Nr.1 Dobrești, Sergiu Ban, Raul Olar, Gabriel Covaci, Gabriel Popa, Sebastian Gliția, Mădălin Moș, Raul Blaga, Octavian David, Alex Jurcuț, Timotei Bulzan, Ionuț Ambrău, Alex Tonca, prof. antrenor Dorin Cârlig, pentru modul în care s-au prezentat la acest turneu defășurat la poalele Munților Apuseni.