Prezent la Oradea pentru a asista la primele partide ale echipei României în turneul preolimpic de polo, care se desfăşoară la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu", directorul Agenţiei Naţionale pentru Sport (ANS), Octavian Belu, s-a întâlnit, ieri dimineaţă, cu reprezentanţii mass-media din Oradea. În cadrul conferinţei de presă, cel care, pe perioada în care a fost antrenor al lotului feminin de gimnastică al României, a obţinut 279 de medalii pentru sportul românesc, fie ele olimpice, mondiale sau europene, a făcut o "radiografie" a sportului din ţara noastră, referindu-se la plusurile şi minusurile sale, şi-a exprimat speranţele în ceea ce priveşte participarea ţării noastre la Olimpiada de la Beijing, aducând în discuţie şi situaţia cu care se confruntă, la ora actuală, sportul din Oradea.

"În sportul orădean, există posibilităţi, există potenţial"

Manifestându-şi satisfacţia pentru prezenţa sa la Oradea, Octavian Belu s-a referit la situaţia cu care se confruntă sportul din Oradea şi situaţia bazei materiale din municipiul nostru. "În sportul orădean, există posibilităţi, există potenţial. Problema este scăderea implicării autorităţilor locale şi judeţene în sport, pentru ca Oradea şi judeţul Bihor să revină ceea ce au fost când erau numite "miracolul din Vest".
Comunitatea orădeană a făcut eforturi pentru construirea celui mai modern bazin olimpic din România şi pentru acest lucru merită toate felicitările. Acest lucru nu poate decât să ne bucure, pentru că, în ceea ce priveşte îmbunătăţirea infrastructurii pentru sport, efortul naţional nu are rezultate fără efortul local.
Acest bazin, inaugurat în 2006, a adus şi un plus de imagine municipiului Oradea. Să nu uităm că ecourile organizării în condiţii foarte bune a Campionatelor Europene de polo pentru juniori, în vara anului 2006, a dus la atribuirea organizării de către Oradea a turneului preolimpic programat în aceste zile. Lucrurile nu se opresc aici, fiind probabilă organizarea în 2010, în parteneriat cu oraşul maghiar Debrecen, a Campionatelor Europene de polo pentru seniori, la masculin şi feminin. Organizarea turneului preolimpic demonstrează că Oradea poate îndeplini condiţiile severe cerute de Federaţia Internaţională. Cerinţele, uneori exagerate, ne împing de la spate pentru a lua măsuri pentru îmbunătăţirea infrastructurii. Consider că fiecare comunitate poate să-şi drămuiască resursele financiare pentru a ajuta sportul.
Dacă va beneficia de baze sportive moderne, Oradea ar putea găzdui multe competiţii de anvergură, având un atu în apropierea de staţiunile Băile Felix şi 1 Mai."

"România, devoratoare de sport, dar din fotoliu"

Octavian Belu nu consideră promordial obiectivul obţinerii de medalii, ci cel al dezvoltării sportului de masă. "Sportul de performanţă este o consecinţă a sportului de masă. În plan european şi mondial, nu obţinerea de medalii este obiectivul principal. Acestea vin ca o consecinţă a funcţionării optime a sportului, la toate nivelele.
În ţara noastră, din păcate, populaţia nu este atrasă de mişcare, cum se întâmplă în alte ţări. România este o naţiune devoratoare de sport, dar din fotoliu.
Trebuie să recunoaştem că, peste hotare, rezultatele foarte bune obţinute de România la gimnastică sau înot reprezentau un miracol, ţinând cont de infrastructura de care beneficiam.
Pentru că actuala Lege a Sportului nu mai este viabilă după aderarea la Uniunea Europeană, trebuie să luăm măsuri pentru a fi pregătiţi în 2009, când va fi ratificată Charta Albă a Sportului European. Trebuie să fim convinşi că schimbarea în sport necesită un efort de durată, care implică o muncă care nu se poate face de astăzi pe mâine".