Sezonul handbalistic masculin intern se reia în acest sfârşit de săptămână, odată cu partidele etapei a XIV-a, prima din retur. Handbaliştii de la CSM D&C Oradea susţin un examen mai mult decât important, primind vizita echipei Pandurii Târgu Jiu. Întâlnirea se va desfăşura la Arena "Antonio Alexe", de la ora 17.00.

Partida se anunţă nu doar interesantă, ci şi foarte echilibrată, ambele combatante pendulând undeva în subsolul clasamentului, străduindu-se să evite retrogradarea. Dacă gazdele au bifat doar două succese stagionale, nici oltenii nu stau prea grozav, în cele 13 runde din tur acumulând trei victorii şi trei remize, graţie cărora ocupă locul X în clasament, dar nu foarte departe de locurile "fierbinţi" care duc spre eşalonul secund. Conştienţi că paşii greşiţi în disputele cu contracandidatele pot cântări greu la finalul campionatului, handbaliştii din Valea Jiului vor sosi la Oradea decişi să învingă şi să scoată din cursă formaţia orădeană. De partea cealaltă, elevii antrenorului Sabin Dacău ştiu că primele trei etape ale returului sunt decisive pentru viitorul lor pe prima scenă handbalistică, astfel că s-au pregătit intens în această săptămână, fiind hotărâţi să obţină victoria în acest test extrem de dificil. "Este un meci foarte important pentru ambele echipe, dar mai ales pentru noi. Sper să abordăm cu încredere partida şi cu multă ambiţie, altfel nu avem nicio şansă. Dacă vom juca mai mult decât bine şi vom aplica cât mai bine schemele şi tactica de joc, avem şanse să câştigăm acest examen decisiv pentru soarta noastră în Ligă. Mizăm şi pe suportul spectatorilor, avem nevoie ca publicul să fie aproape de noi şi să ne susţină, dar fiţi siguri că indiferent că vor fi doi spectatori la sală sau 2000, noi vom lupta la sacrificiu şi vom încerca să le oferim satisfacţia unei victorii. Ştiţi că întotdeauna cel mai important este meciul care urmează, dar pentru noi toate vor fi foarte importante, mai ales primele trei din returul campionatului", ne-a declarat Sabin Dacău, antrenorul echipei orădene. În ceea ce priveşte lotul, acesta este în totalitate valid, o situaţie fericită nu prea des întâlnită la echipa orădeană, astfel că pentru partida de astăzi tehnicianul orădean are la dispoziţie următorii jucători: Viman, Leu, Iordăchiţă - Simeria, Liberţ, Munea, Mateaş, Roman, Şandru, Câtu, Jeler, Alesu, Iştoc, Kovacs, Dacău. Partida dintre CSM D&C Oradea şi Pandurii Târgu Jiu va fi prefaţată de un meci de juniori între CSŞ Crişul Oradea (formaţie pregătită de Narcis Câtu) şi CSŞ Samuil Vulcan Beiuş, care va începe la ora 15.00.