Atacantul echipei Newcastle United, Obafemi Martins, a fost la un pas de moarte, după ce un grup de persoane înarmate a tras focuri de armă asupra maşinii sale, în Nigeria, în urma incidentului fiind rănit un prieten al fotbalistului. "Au tras fără discriminare şi au încercat să-i omoare pe toţi oamenii din maşină. Nu voiau să fure nimic, ci voiau să mă termine. Am crezut că o să mor. Trăgeau ca nişte asasini profesionişti. Nu mi-au spus nimic, ci pur şi simplu au început să tragă în maşină. A fost iadul pe pământ. A fost ca în filme", a explicat Martins, în vârstă de 22 de ani. "The Sun" scrie că Martins (foto) a încercat să întoarcă maşina şi să plece, dar a fost blocat de un alt automobil parcat în spatele său. Persoanele înarmate au tras în parbriz şi în geamul din dreapta, prietenul lui Martins, Remi Onipede, fiind rănit. Bărbaţii înarmaţi şi mascaţi nu au furat maşina, iar Martins crede că motivul atacului a fost uciderea sa - pentru că a lipsit recent de la un meci internaţional - mai degrabă decât jaful. "Dacă eşti atacat de persoane înarmate pentru a te jefui, acestea doar te ameninţă şi îţi iau ceea ce vor, însă băieţii aceştia voiau să mă omoare. Este şocant şi incredibil cum am reuşit să scap. Probabil cineva acolo sus mă iubeşte mai mult decât mi-am imaginat, pentru că doar aşa se poate explica faptul că am scăpat. Dar mama se teme că s-ar putea întoarce. A fost aproape de leşin când a văzut maşina. Doar întreba continuu cine mă vrea mort. Nu mă simt în siguranţă în Lagos. Nu fug de hoţi, ci de oameni care vor să mă omoare", a afirmat Martins.