FC Bihor - CS Deva 3-1 (1-1) Stadion: Municipal Spectatori: 700 Teren: excelent Marcatori: Borbely `30, Fele (penalty) `47, Gado `88 / Moţ `45 Cartonaşe galbene: Mihuţ `80 / Rahoveanu `87, Lintaru `56 Remarcaţii meciului: Borbely, Fele, Stan / Lintaru. FC Bihor: Vâtcă - Mihuţ, Fl. Lazăr, Pătraşcu (`46 M. Popa), Lungan - Achim (`51 Gado), Fele, Cr. Munteanu, Borbely - Stan, Neaga (`72 Oprea). Antrenori: Zsolt Muzsnay şi Ioan Pap Deac Deva: Rahoveanu - Ceauşu, Negrilă, Bumbac, Ambruş, Vălăşutean (`65 Ştefan) - Tănasă, Popa (`84 Velea), Lintaru - Moţ (`72 Pauma), Pepenar. Antrenor: Romulus Gabor Zbuciumată de scandalurile interne, FC Bihor a obţinut, sâmbătă, o victorie scontată în meciul disputat în compania formaţiei CS Deva. Chiar dacă s-au impus în acest joc, ?roş-albaştrii? nu au reuşit un joc prea bun, puţinii spectatori aflaţi în tribunele Stadionului ?Municipal? părăsind dezamăgiţi arena, în urma unei evoluţii palide a echipei lor favorite. A fost o partidă de slab nivel tehnic, fotbaliştii celor două formaţii întrecându-se în greşeli, ?slăbiciuni? care au demonstrat, o dată în plus, de ce ei evoluează în eşalonul doi al fotbalului românesc. Scandalurile de săptămâna trecută din interiorul formaţiei bihorene s-au făcut simţite şi la nivelul echipei, jucători care au contracte foarte mari nu s-au regăsit nici măcar în lotul de ?optsprezece?! Din acest motiv, Grigorie Tudor, Claudiu Balaci, Laczko şi Cristian Lupuţ au privit jocul din tribună, conducerea echipei renunţând să mai apeleze la ei pentru meciurile care au mai rămas de jucat în acest campionat. Forţat de împrejurări, antrenorul orădean a trimis în teren un ?unsprezece? în care s-au regăsit şi trei tineri jucători, Neaga, Pătraşcu şi Achim. Din păcate, prestaţia lor a fost în ton cu nivelul jocului de sâmbătă, având puţine realizări de partea lor, chiar dacă dorinţă a existat! De altfel, faptul că toţi trei au fost schimbaţi pe parcursul meciului de tehnicianul orădean spune totul despre evoluţia lor. Chiar şi aşa, aceşti tineri merită în continuare să li se acode şanse, pentru că ei îşi doresc să confirme că au valoare, dar şi faptul că, pentru ei, fotbalul este, deocamdată, mai important decât banul! Nu se pot omite şi două aspecte pozitive ale acestui meci, primul fiind golul lui Borbely, primul de când a venit de la Craiova, dar şi revenirea cu gol a lui Şandor Fele, după o accidentare ce l-a ţinut o vreme departe de gazon. Referitor la jocul echipei, acesta suferă în continuare, se joacă bătrâneşte, fără o concepţie clară de exprimare în teren, astfel că, în nici un caz, FC Bihor nu arată ca o echipă care a avut drept obiectiv promovarea! Cu siguranţă, despre acest lucru se va mai vorbi, important este însă să se ia ?taurul de coarne?, fiindcă este inadmisibil ca o echipă cu un asemenea buget şi cu jucători ce au demonstrat că au valoare să presteze un fotbal ce plictiseşte nu doar spectatorul obişnuit din tribună, ci chiar şi pe cei mai fideli suporteri. Principalele faze: minutul 1: Neaga şutează de la 18 metri, din poziţie centrală, direct în braţele portarului Rahoveanu minutul 12: de la aproximativ 20 de m, Pepenar, singur cu portarul Vâtcă, şutează pe lângă poartă minutul 17: Borbely primeşte o pasă de la Stan, în marginea careului mare, dar şutul său trece peste poartă min. 30: centrarea lui Stan de pe partea dreaptă, îl depăşeşte pe Neaga şi ajunge la Borbely, complet liber, care înscrie la colţul scurt, printr-un şut la firul ierbii (1-0) minutul 35: şutul în diagonală, din colţul careului mare, trece departe de vinclul porţii lui Vâtcă minutul 38: Munteanu pasează greşit la Pop, care şutează din 20 de metri direct în braţele lui Vâtcă min 45: fundaşii orădeni fac pasul greşit la ofsaid, Lintaru scapă singur pe partea stângă, de unde centrează pentru Moţ, care înscrie din alunecare (1-1) minutul 47: Fele transformă penalty-ul acordat în urma unei intrări neglijente a portarului Rahoveanu la Stan (2-1) minutul 61: Stan combină la marginea careului cu Fele, dar şutul vârfului bihorean trece mult peste poartă minutul 71: încă o ocazie pntru Stan, dar şutul său puternic, din afara careului, este reţinut cu siguranţă de portarul devean minutul 84: şutul lui Oprea, aflat cam la 12 metri de poartă, trece puţin pe lângă bară minutul 88: Gado înscrie cu o lovitură de cap expediată de la aproximativ 10 metri, în colţul lung, în urma unei lovituri libere executate de pe partea dreaptă de Fele (3-1).