Messi joacă fotbal în Uzbekistan
Internaţionalul argentinian Leo Messi se află în Uzbekistan, unde va efectua o şedinţă de antrenament alături de tinerii jucători de valoare din ţara asiatică, informează site-ul sport.es.
Messi a plecat spre Uzbekistan după ce a câştigat, împreună cu echipa sa, FC Barcelona, meciul disputat duminică, în deplasare la Villarreal, scor 2-1, în campionatul Spaniei. Conform unui comunicat emis de Federaţia Uzbekă de Fotbal, programul lui Messi în capitala Taşkent include o vizită la sediul forului respectiv şi o întâlnire cu şefii acestuia. Apoi, argentinianul va participa la un antrenament alături de cei mai buni tineri fotbalişti din Uzbekistan şi va susţine o conferinţă de presă. În Uzbekistan, evoluează, începând din august 2007, brazilianul Rivaldo, care a adus echipei Bunyodkor, pentru prima oară în istoria clubului, eventul cupă-campionat, ajungând şi până în semifinalele Ligii Campionilor Asiei, unde uzbecii au fost eliminaţi de australienii de la Adelaide.
În luna noiembrie, echipă uzbekă Bunyodkor a anunţat prelungirea contractului fostului jucător al echipei FC Barcelona până în luna decembrie a anului 2011. "Vreau să las ceva în urma mea, în Uzbekistan. Sunt satisfăcut de condiţiile de muncă şi de viaţă pe care le am aici, aşa că m-am hotărât să mai rămân câţiva ani în această ţară", a declarat Rivaldo, ales cel mai bun fotbalist din lume în anul 1999, când evolua la FC Barcelona. Bunyodkor a încercat, în iulie 2008, să transfere un alt jucător al formaţiei FC Barcelona, camerunezul Samuel Eto'o, însă atacantul african a declinat oferta.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.